Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Nowi ludzie na nowe czasy

Miniony tydzień dopisał kolejne pozycje do i tak już długiej listy planowanych zmian w otoczeniu prawnym branży ubezpieczeniowej. A co ciekawe, z wyzwaniami stawianymi przez nowe regulacje będą radzić sobie nowe osoby, zaś ich działania będą odbywać się pod czujnym okiem nowych nadzorców.

W ubiegłym tygodniu dobiegła końca kolejna epoka w historii Komisji Nadzoru Finansowego. Swoje stanowiska stracili bowiem dwaj dotychczasowi wiceprzewodniczący – Wojciech Kwaśniak i prof. Lesław Gajek. Dla branży asekuracyjnej szczególne znaczenie miało odejście tego drugiego. Prof. Gajek odpowiadał bowiem za pion nadzoru ubezpieczeniowego i pion nadzoru emerytalnego przez ostatnich dziewięć lat – czyli niewiele mniej, niż liczy sama KNF. Nowymi wiceprzewodniczącymi Komisji zostali Filip Świtała i Marcin Pachucki. W obu przypadkach był to awans w ramach struktur wewnętrznych.

Wyzwania KUKEW tle ruchów personalnych na szczytach nadzoru doszło do zapowiadanej pod koniec stycznia zmiany na stanowisku prezesa KUKE. Fotel szefa opuścił Marek Czerski, a jego tymczasowym następcą został wiceprezes Piotr Stolarczyk. Bez względu na to, kto ostatecznie zostanie numerem jeden w Korporacji, będzie musiał sprostać dużemu wyzwaniu: kierowaniu spółką w reżimie nowej ustawy o ubezpieczeniach eksportowych, której możliwe przyjęcie jeszcze w tym roku zapowiedział ostatnio Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zaczyna się czas działańWśród pozostałych wydarzeń minionego tygodnia uwagę zwracała deklaracja rzecznika Ministerstwa Cyfryzacji o rozpoczęciu prac nad udostępnieniem ubezpieczycielom informacji o mandatach. To sygnał świadczący o tym, że kończy się czas debaty na temat sposobów ograniczenia wzrostu stawek w OC i zgłaszania postulatów umożliwiających osiągnięcie tego celu, a zaczyna się etap konkretnych działań. Na odnotowanie zasługiwał również komunikat PZU SA o podpisaniu z resortem rolnictwa umowy na sprzedaż obowiązkowych ubezpieczeń upraw ze wsparciem Skarbu Państwa, opiewającą na najwyższą kwotę w historii tego segmentu oraz publikacja osiągnięć finansowych Consultii za ubiegły rok, Tak jak można było oczekiwać, multiagencja z dużym naddatkiem przekroczyła plany sprzedażowe.
Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 9 z datą wydawniczą 28 lutego.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.