Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Nowe TUW majątkowe

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Medicum – tak nazywa się nowy zakład ubezpieczeń, który 20 października otrzymał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w sektorze majątkowym.

Zezwolenie Komisji pozwala towarzystwu na prowadzenie działalności w dwunastu grupach ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych. TUW Medicum. Licencja nie obejmuje jedynie casco pojazdów szynowych, powietrznych oraz żeglugi śródlądowej i morskiej oraz odpowiedzialności cywilnej ich posiadaczy (łącznie z ubezpieczeniem odpowiedzialności przewoźnika) oraz ubezpieczeń ochrony prawnej. Na czele pierwszego zarządu nowego ubezpieczyciela stanął Adam Śliwiński.

Według źródeł informacji „Gazety Ubezpieczeniowej”, prezes TUW Medicum ma 41 lat i poprzednio był prezesem warszawskiego pośrednika ubezpieczeniowego Medicum Plus. Znacznie bardziej rozpoznawalną postacią jest zasiadający wraz z nim we władzach ubezpieczyciela (jako członek zarządu) Ryszard Frączek. Ten absolwent Wydziału Finansów i Statystyki w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH) jest związany z branżą ubezpieczeniową od 1995 r., kiedy to został członkiem zarządu, a następnie wiceprezesem w PZU Życie. Z firmy odszedł w 1998 r., by zająć fotel prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego „Epoka”. W  2000 r. objął funkcję przewodniczącego Komitetu Zarządzania Finansami w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, a od czerwca  do listopada 2002 r. pełnił funkcję dyrektora departamentu polityki inwestycyjnej w Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE, obecnie KNF). W swojej karierze pracował FinLife (obecnie Compensa) i Pocztowego TUW (jako członek zarządu). Przed przejściem do branży ubezpieczeniowej pracował na Politechnice Warszawskiej, w Centralnym Urzędzie Planowania i Narodowym Banku Polskim.

Według informacji „Pulsu Biznesu”, jednym z udziałowców ubezpieczyciela jest sieć medyczna Enel-Med. Sama idea powołania towarzystwa narodziła się w branży zdrowotnej już dość dawno. Dokładnie przed pięcioma laty „Rzeczpospolita” podała*, że z inicjatywą powołania towarzystwa wystąpił Stanisław Bogdański, właściciel hurtowni farmaceutycznej Intra. Własny ubezpieczyciel miał stanowić rozwinięcie programu Max Medicum, pozwalającego klientowi na uzyskanie porad dotyczących leków w aptekach oraz usług w przychodniach współpracujących z Intrą.

*„Rzeczpospolita” z 20 października 2010 r., Piotr Rosik „Kolejne branże myślą o założeniu TUW”:
http://www4.rp.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.