Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Nowe metody oszustów

W ubiegłym roku ubezpieczyciele wykryli prawie 14 tysięcy prób oszustwa o wartości przekraczającej 190 milionów złotych. Coraz poważniejszym problemem stają się wyłudzenia prowizji w sektorze życiowym oraz przestępcze praktyki związane ze szkodami osobowymi w komunikacyjnych OC. Oszuści stosują też nowe metody oraz penetrują nowe segmenty produktowe – wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) poświęconego przestępczości ubezpieczeniowej w 2015 roku.

Z analizy opracowanej przez PIU wynika, że w ub.r. w dziale I wykryto 836 prób oszustwa, opiewających na kwotę 11,3 mln zł (odpowiednio: +57% r/r i +10% r/r). Przeciętna wartość takich czynów osiągnęła poziom 13 tys. zł. Najczęstszym rodzajem wyłudzenia (323 przypadki, 93% wszystkich zdarzeń życiowych) było upozorowanie przez sprawców zgonu ubezpieczonego. Kolejne miejsca zajęły: leczenie szpitalne (181; 22%), narodziny dziecka (131; 16%) oraz trwałe inwalidztwo (104; 12%) i poważne zachorowanie (45; 5%).

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 41 z datą wydawniczą 11 października.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.