Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Los sprzyjał zakładom

Choć do końca lutego pozostało jeszcze kilka dni, to już dziś można z dużym przeświadczeniem uznać, że przez pierwsze dwa miesiące 2019 roku los uśmiechał się do ubezpieczycieli. Mimo kilku nerwowych momentów i potknięć, bilans zakładów jest zdecydowanie na plusie.

Wydarzeniem numer jeden końcówki lutego było przyjęcie przez Sejm rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679 (RODO). Szczególnie znaczenie miał fakt, że akt został przyjęty bez jakichkolwiek poprawek oraz przygniatającą większością głosów. Masowe poparcie dla projektu oznacza, że ubezpieczyciele mogą nie obawiać się, iż Senat zdecyduje się na podważenie korzystnych dla nich postanowień, jakie niemal w ostatniej chwili znalazły się w procedowanej regulacji.

SN zapewnia przewidywalnośćMiniony tydzień był kolejnym, w którym Sąd Najwyższy zabrał głos na temat kwestii dotyczącej materii ubezpieczeniowej. Co prawda, rozpatrując pytanie prawne dotyczące rozliczenia szkód z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm.), SN odmówił wydania uchwały, ale jednocześnie wskazał, iż hipotetyczne określanie kosztów przywrócenia uszkodzonego auta do stanu poprzedniego jest w przytłaczającej większości przypadków uzasadnione. Dla ubezpieczycieli to bardzo cenny komunikat, który zapewnia tak istotną dla nich przewidywalność wypłat.

Oczekiwany finałPonad siedem lat – tyle lat trwał spór prawny dotyczący rzekomej zmowy ubezpieczeniowej, jaką miały zawrzeć PZU SA oraz Maximus Broker. Dopiero niedawno Sąd Apelacyjny wydał prawomocny wyrok, w którym stwierdził, iż porozumienie ograniczające konkurencję nie miało miejsca. Dla uważnych obserwatorów wynik nie jest zaskoczeniem, gdyż od samego początku zarzuty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów robiły wrażenie słabo umotywowanych. Być może UOKiK zdecyduje się jeszcze na skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, ale śledząc dotychczasowy przebieg sądowej batalii dotyczącej tej sprawy, nie wróżę Urzędowi sukcesu.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 10 z datą wydawniczą 4 marca.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.