Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Liczba będzie się zgadzać, kontrowersji mniej

Głównym ubezpieczeniowym akcentem legislacyjnym obecnego roku miała być ustawa o świadczeniu usług odszkodowawczych. Jednak patrząc na tempo jej procedowania w Sejmie i mając na uwadze to, że 2019 jest rokiem wyborczym, przyjęcie regulacji odszkodowawców do końca grudnia jest coraz mniej prawdopodobne. Nie powinno to jednak nikogo martwić, zwłaszcza że ewentualną lukę wypełni inna, równie istotna, a na pewno mniej kontrowersyjna ustawa.

Wspomnianym na wstępie aktem będzie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, zapewniająca Komisji Nadzoru Finansowego prawo do interwencji w zagranicznych zakładach ubezpieczeń. Analizując postanowienia noweli, której konsultacje rozpoczęły się w minionym tygodniu, można dojść do wniosku, że będzie ona odgrywała przede wszystkim rolę prewencyjną. KNF będzie bowiem mogła interweniować wyłącznie w nadzwyczajnych przypadkach.

PZU podbija stawkę w PPKDo startu Pracowniczych Planów Kapitałowych coraz bliżej, więc firmy, które będą oferować PPK, zaczynają podbijać stawkę w rywalizacji o jak najszersze grono klientów. Ostatnio na taki krok zdecydowała się Grupa PZU, która zadeklarowała, że w pierwszym roku funkcjonowania Planów nie będzie pobierać opłat za ich zarządzanie. To sprytny ruch, biorąc pod uwagę fakt, że pracodawcy muszą uzgadniać wybór instytucji prowadzącej PPK z odpowiednio wyłonioną reprezentacją pracowników. Działania ubezpieczyciela dotyczące Planów będą charakteryzowały się sporym rozmachem, widocznym m.in. w rzeszy doradców skierowanych do wsparcia pracodawców i pracowników. Wszystko po to, aby PZU uzyskał około 30% aktywów, jakie trafią do PPK.

Fachowiec z polisyWśród pozostałych wydarzeń minionego tygodnia uwagę zwracały akcenty związane z ofertą produktową i obsługą klienta. Wśród nich najciekawiej przestawiała się nowa propozycja Ergo Hestii. Ubezpieczyciel zaoferował klientom swoich ubezpieczeń majątkowych dostęp do specjalistów z branży remontowo-budowlanej zrzeszonych w korporacji FachMistrz, którzy świadczyliby swoje rozliczane bezgotówkowo usługi w razie szkody.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 19 z datą wydawniczą 6 maja.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.