Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Kwestie prawne wracają na pierwszy plan

W ostatnim czasie pojawiło się kilka przesłanek pozwalających przypuszczać, że jeszcze jednym z głównych akcentów końcówki roku w ubezpieczeniach będą istotne kwestie prawne. Będą to w głównej mierze rozstrzygnięcia sądowe, ale możliwe jest również pojawienie się nowych projektów legislacyjnych.

Bez wątpienia jednym z najistotniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia w branży asekuracyjnej była publikacja uzasadnienia do uchwały Sądu Najwyższego, odmawiającej statusu konsumenta poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Uważna lektura opisu motywów, jakie przyświecały SN przy wydaniu takiego werdyktu, pozwala jednak na stwierdzenie, że ówczesne głosy mówiące o tym, iż sąd wykluczył możliwość interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obronie poszkodowanych, nie do końca odpowiadają prawdzie.

Rekomendacja U „zdołowała” bancassuranceInteresującym wydarzeniem była również publikacja raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń poświęconego rezultatom bancassurance za 3 kwartały 2015 r. Opracowanie PIU pokazało, że sprzedaż produktów ochronnych w kanale bankowym znajduje się obecnie w potężnym „dołku”. Szczególnie widać to na przykładzie wyników bancassurance życiowego: na koniec września przypis składki w tym sektorze był o ponad 1,5 mld zł niższy od odnotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Trudno jednak mówić o niespodziance. Takiego pogorszenia spodziewała się cała branża, gdy tylko poznała szczegóły obowiązującej od początku kwietnia tego roku Rekomendacji U.

Ubezpieczenia rolne po nowemu?Wśród pozostałych wydarzeń ostatnich dni na uwagę zasługiwały zapowiedzi ministra rolnictwa dotyczące możliwych zmian w ustawie o dopłatach do ubezpieczeń rolnych. Jednym z elementów nowej legislacji byłoby utworzenie towarzystw ubezpieczeń wzajemnych non-profit wspieranych przez państwo. Warto też wspomnieć o inauguracji nowego projektu Ergo Hestii – budowy sieci obsługi w Punktach Standard, oraz powołaniu Michała Fiduta na stanowisko dyrektora Biura Sprzedaży Brokerskiej Euler Hermes.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 49 z datą wydawniczą 8 grudnia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.