Aktualności

Rynek ubezpieczeń: KNF i Finanstilsynet skontrolowały Gefion Insurance A/S

11 lipca Finanstilsynet, duński organ nadzoru finansowego (DFSA), opublikował informację o wynikach kontroli w Gefion Insurance A/S*. W ten proces zaangażowani byli inspektorzy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

W ramach kontroli DFSA analizował zagadnienia dotyczące m.in.: modelu biznesowego zakładu ubezpieczeń, outsourcingu, rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, polityki inwestycyjnej, wypłacalności oraz systemu zarządzania. W wyniku kontroli Finanstilsynet zidentyfikował szereg problemów.

Do najważniejszych z nich należały: brak posiadania wymaganej kontroli nad dystrybutorami ubezpieczeń (external agents) oraz podmiotami odpowiedzialnymi za obszar likwidacji szkód, a także brak funkcji compliance, zarządzania ryzykiem i audytu wewnętrznego. DFSA stwierdził też brak posiadania efektywnych form ładu korporacyjnego (corporate governance), nieprawidłowości w procesie wyliczania rezerwy składek,  w zakresie ustalania kwot należnych z tytułu umów reasekuracji,  w zakresie wyliczania wielkości efektu ograniczenia ryzyka z tytułu umów reasekuracji, w odniesieniu do przeprowadzania własnej oceny ryzyka i wypłacalności i w odniesieniu do umów outsourcingu dotyczących zarządzania aktywami.

W związku z tym Finanstilsynet zastosował wobec Gefion Insurance A/S środki nadzorcze, w tym podjął decyzję o nałożeniu narzutu kapitałowego w wysokości 39,2 miliona koron duńskich, w wyniku czego wskaźnik wypłacalności wg stanu na dzień 31 maja 2019 r. został ustalony na poziomie 86%.

W kontrolę prowadzoną przez Finanstilsynet, który sprawuje nadzór nad Gefion, zaangażowani byli inspektorzy KNF. Wspólnie z DFSA przeprowadzili badanie działalności ubezpieczeniowej zakładu wykonywanej na terytorium Polski, w obszarze likwidacji szkód. W naszym kraju Gefion wykonuje bowiem działalność ubezpieczeniową w ramach swobody świadczenia usług i nie jest podmiotem nadzorowanym przez KNF.

***

*http://www.gu.com.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: KNF)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.