Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Jest życie poza OC

Dyskusja na temat podwyżek w OC posiadaczy pojazdów komunikacyjnych obraca się obecnie wokół wielokrotnie i szczegółowo analizowanych już zagadnień. Dzięki temu większa uwaga może być poświęcona wydarzeniom niezwiązanym z segmentem komunikacyjnym. To szczęśliwy traf, gdyż ostatnio w branży dzieje się sporo ciekawych rzeczy.

Ubezpieczeniowym numerem jeden ostatnich dni były doniesienia „Pulsu Biznesu” o planowanej zmianie na stanowisku wiceprzewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego odpowiadającego za rynek ubezpieczeń. Według „PB” jest już kwestią dni, kiedy to prof. Lesława Gajka zastąpi Iwona Duda, która przed dekadą zasiadała w raczkującej dopiero KNF. Interesującym zbiegiem okoliczności powróci do Komisji w okresie jej prawdopodobnego schyłku jako samodzielnej instytucji. Warto też odnotować, że w minionym tygodniu nastąpiła zmiana na stanowisku rzecznika nadzoru. Piastującego tę funkcję „od zawsze” Łukasza Dajnowicza zastąpił Jacek Barszczewski.

Segment zdrowotny na ścieżce dynamicznego wzrostuLiczba ubezpieczeń zdrowotnych (tak indywidualnych, jak i grupowych) oraz przypis składki z tego typu umów wciąż notują dynamiczne, dwucyfrowe wzrosty – tak najkrócej można streścić opublikowany ostatnio raport Polskiej Izby Ubezpieczeń poświecony wynikom segmentu zdrowotnego w drugim kwartale. Można przypuszczać, że w najbliższych latach trend ten zostanie utrzymany, w czym pomagać będzie zniechęcenie do publicznej służby zdrowia oraz działania ubezpieczycieli, jak widoczna od pewnego czasu ekspansja Saltus Ubezpieczenia czy opisywane przez „PB” plany PZU dotyczące wzbogacenia oferty sieci wyłącznej o produkty PZU Zdrowie.

Będzie państwowy ubezpieczyciel rolnyWśród pozostałych wydarzeń należy w pierwszym rzędzie wymienić przyjęcie przez Sejm noweli ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, której celem ma być m.in. upowszechnienie polis pakietowych. Przy okazji sejmowej debaty nad nowelizacją wiceminister rolnictwa zdradził, że obecnie trwają prace nad utworzeniem towarzystwa ubezpieczeniowego z udziałem Poczty Polskiej oraz państwa. Na odnotowanie zasługiwała także wypowiedź prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marka Niechciała na temat negocjacji w sprawie opłat likwidacyjnych w polisach z UFK. Szef UOKiK przyznał, że spodziewa się, iż do połowy grudnia zostanie zawarte porozumienie w tej sprawie.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 48 z datą wydawniczą 29 listopada.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.