Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Jaka przyszłość czeka bancassurance?

Już po przedstawieniu wstępnych założeń Rekomendacji U było przesądzone, że skutkiem tego aktu będą głębokie zmiany w polskim bancassurance. Zaprezentowany ostatnio raport Polskiej Izby Ubezpieczeń na temat ubiegłorocznych wskaźników finansowych bankowego kanału dystrybucji polis w pełni potwierdził, że te przewidywania były trafne.

Szczególnie widoczną zmianą, której genezy należy dopatrywać się we wspomnianej rekomendacji był znaczący wzrost znaczenia indywidualnych umów ubezpieczenia. Akt nadzoru miał też pewien wpływ na obniżenie wartości bancassurance, choć moim zdaniem w tym przypadku większą rolę odegrały inne czynniki, jak choćby rezygnacja towarzystw z oferowania polis lokacyjnych.

W oczekiwaniu na rozstrzygnięcieW najbliższym czasie powinniśmy poznać stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości odnośnie założeń projektu uregulowania branży odszkodowawczej, zaproponowanych przez Rzecznika Finansowego. Na razie pozostaje nam śledzić walkę zwolenników i przeciwników koncepcji zgłoszonej przez RzF. Początkowo górą byli ci pierwsi, ale w ostatnim czasie coraz bardziej słyszalny jest głos tych, którzy opowiadają się za utrzymaniem status quo. Przyczyniła się do tego m.in. Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, upubliczniając swoje stanowisko, w którym odniosła się do projektu Rzecznika. Wymowę wydarzenia wzmacniało dodatkowo to, że część argumentów organizacji trudno zbyć machnięciem ręki.

Zakłady ułatwiają życie sobie i klientomWśród pozostałych wydarzeń ubiegłego tygodnia na uwagę zasługiwały nowe przedsięwzięcia towarzystw, których celem jest usprawnienie procesów firmowych z jednoczesnym podniesieniem poziomu jakości obsługi klientów. W przypadku Concordii były to aż dwa nowe narzędzia – System Obsługi Świadczeń oraz Concordia Aztec Reader. Z kolei VIG Expert ujawniło, że w czerwcu rozpocznie się pilotaż VIG Assistance – sieci pomocy drogowej, podobnej do tej, jaka oferowana jest w ramach PZU Pomoc.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 20 z datą wydawniczą 17 maja.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.