Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Historia OC w UFG dostępna online

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprowadził kolejne ułatwienia dla kierowców chcących pobrać z portalu UFG swoją historię ubezpieczenia OC. Opcja ta jest już dostępna online, a dzięki wprowadzeniu ułatwień weryfikacji tożsamości cały proces odbywa się w zaledwie kilka minut. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2017 r. właściciele aut zadali już ponad 30 tys. pytań o dane w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG.

- Zamiast przesyłania skanu dowodu osobistego w celu weryfikacji tożsamości, osoba zakładająca teraz konto na portalu UFG ma możliwość wybrania weryfikacji online, która odbywa się w ciągu kilku sekund. Kierowca podaje tylko dane ze swojego dowodu osobistego, a my je weryfikujemy online w dostępnych rejestrach – powiedziała Małgorzata Ślepowrońska, członek zarządu UFG.

– Ta ścieżka znacznie przyspiesza założenie konta na Portalu Funduszu i pobranie własnej historii ubezpieczenia OC – dodał Roman Kusyk, dyrektor Biura Rozwoju i Zarządzania Projektami UFG. Ekspert podkreślił, że cała procedura jest bezpieczna, a Fundusz wykorzystuje podane dane wyłącznie do weryfikacji tożsamości. Tylko w dwóch pierwszych tygodniach od udostępnienia tego sposobu weryfikacji wybrało go ponad 1500 nowych użytkowników portalu.

Weryfikacja historii ubezpieczenia w ogólnopolskiej bazie polis Funduszu jest już standardowym działaniem towarzystw przy zakupie OC. Właściciele pojazdów mogą sprawdzić, co na ich temat wiedzą ubezpieczyciele. Pobranie własnej historii OC z bazy UFG jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce. By to zrobić, wystarczy zarejestrować się na portalu Funduszu i założyć konto, a po weryfikacji tożsamości należy aktywować konto i pobrać online swoją historię OC*.

Wśród osób, które odpytują bazę UFG o własną historię ubezpieczenia, przeważają mężczyźni. Największą grupę – prawie 50% – stanowią tu trzydziestokilkuletni panowie.  Największy odsetek sprawdzających w grupie właścicieli pojazdów odnotowano w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim, czyli tam gdzie ceny polis OC są statystycznie najwyższe. Kolejne zaś są regiony o największej liczbie zarejestrowanych pojazdów, czyli mazowieckie i śląskie. Łącznie w 2016 r. kierowcy zadali do Funduszu 48 tys. zapytań o swoją historię ubezpieczenia, zaś w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku – już ponad 30 tys.

UFG podkreśla, że jego ogólnopolska baza polis jest „żywym systemem”, stale uaktualnianym, dlatego też sporadycznie mogą pojawić się w niej rozbieżności między danymi przesłanymi przez ubezpieczycieli, a stanem faktycznym znanym właścicielowi pojazdu. Część pojawiających się rozbieżności może wynikać z niezgłoszenia, ubezpieczycielom przez kierowców istotnych informacji dotyczących ich samochodów (np. o sprzedaży auta: w razie niezgłoszenia tego faktu ubezpieczycielowi wypadki spowodowane przez nowego właściciela będą przypisywane jego poprzednikowi). Warto zatem sprawdzać, czy wszystkie dane w bazie UFG są kompletne. W przypadku ujawnienia niezgodności swoich danych należy wyjaśnić je bezpośrednio u ubezpieczyciela, który przesłał tę informację do bazy polis Funduszu, gdyż tylko on ma odpowiednią dokumentację oraz możliwość poprawienia danych i przesłania dokonanej korekty do bazy polis**. UFG jest administratorem tej bazy i nie może poprawiać danych źródłowych ubezpieczycieli.

W Polsce jest ponad 23 mln pojazdów, których właściciele mają obowiązek wykupić co roku polisę OC. Przy wyliczaniu składki zakłady sprawdzają w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG historię ubezpieczenia danego kierowcy. W szczególności sprawdzają liczbę spowodowanych przez niego kolizji i wypadków komunikacyjnych oraz wysokość wypłaconych odszkodowań. W zależności od rodzaju pozyskanych danych stosują odpowiednie zwyżki bądź zniżki składki za OC na kolejny rok.

***

*Historia ubezpieczenia i szkód obejmuje informacje o polisach OC wykupionych przez właściciela pojazdu oraz o wypadkach/szkodach spowodowanych przez danego kierowcę i wypłaconych z tego tytułu odszkodowaniach. Szczegółowy katalog danych gromadzonych w Ośrodku Informacji UFG określony jest w art.102 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

**Baza UFG zasilana jest danymi od wszystkich ubezpieczycieli oferujących polisy komunikacyjne. Mają oni ustawowy obowiązek przesyłania do Funduszu informacji o sprzedanych polisach i wypłaconych z nich odszkodowaniach. Aktualnie w bazie znajdują się rekordy o aktywnych umowach ubezpieczenia OC dla ponad 23 mln pojazdów oraz ponad 400 mln rekordów o umowach z lat poprzednich.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: UFG)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.