Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Generali nowym właścicielem Concordii

Trwa konsolidacja na polskim rynku ubezpieczeń. Po styczniowym przejęciu Pramerica Życie przez Unum Group* teraz Generali poinformowało o przejęciu pełnej kontroli nad towarzystwami Concordii Ubezpieczenia.

- Cieszymy się z rozszerzenia działalności w Polsce. Przejęcie to da klientowi Concordii dostęp do pełnej gamy produktów ubezpieczeniowych – powiedział Andrea Simoncelli, prezes Generali Polska. – Przejęcie Concordii umożliwi nam zbalansowanie naszego portfela ubezpieczeń komunikacyjnych i pozakomunikacyjnych oraz zdywersyfikowanie kanałów sprzedaży i obecności w regionach. Dzięki temu przejęciu rozszerzymy portfolio naszych produktów, wchodząc na rynek ubezpieczeń upraw rolnych – dodał.

Andrea Simoncelli zaznaczył, że rolnictwo jest ważnym elementem polskiej gospodarki i Generali chce je wspierać. – Przejęcie Concordii wzmocni także naszą obecność w zachodniej Polsce i zapewni nam nowe kanały sprzedaży, m.in. poprzez banki spółdzielcze – dodał.

Przejęcie Concordia Polska TUW i WTUŻiR Concordia Capital od niemieckich akcjonariuszy – Concordia Versicherung i Vereinigte Hagelversicherung – ma znacząco wzmocnić obecność Generali w Polsce. Działający od ponad 20 lat na polskim rynku wielkopolski ubezpieczyciel ma 330 tys. klientów, 14 oddziałów, ponad 40 agencji oraz współpracuje z ponad 2 tys. brokerów. Concordia jest jednym z wiodących graczy w segmencie ubezpieczeń rolniczych. Firma zakończyła 2017 rok rekordowym przypisem na poziomie 464,3 mln zł. Ubezpieczyciel odnotował zysk netto w wysokości 40,8 mln zł i wypłacił 188,2 mln zł z tytułu odszkodowań i świadczeń. Wskaźnik pokrycia dopuszczonymi środkami własnymi kapitałowego wymogu wypłacalności (SCR) wyniósł odpowiednio 193,1% (biznes majątkowy) i 262,9% (życiowy). Natomiast wskaźnik pokrycia dopuszczonymi środkami własnymi minimalnego wymogu kapitałowego (MCR) ukształtował się odpowiednio na poziomie 395,7% oraz 471,3%.

Na koniec ubiegłego roku grupa miała 0,24% udziału w rynku życiowym mierzonym przypisem składki i 0,79% w rynku majątkowym. W przypadku Generali było to odpowiednio 3,61% i 2,28%. Zsumowany wynik sprzedażowy za ub.r. obecnych i przejętych towarzystw w sektorze życiowym (1036,36 mln zł) zapewniłby Generali siódme miejsce, z minimalną stratą do szóstej AXY Życie (1053,53 mln zł) i dość wyraźną do pozostałych plasujących się wyżej towarzystw. Z kolei w sektorze majątkowym Generali mogłoby liczyć na to, że w niedalekiej przyszłości stanie się nawet czwartą siłą (pozycje prowadzącej trójki – PZU SA, STU Ergo Hestia i TUiR Warta – są niezagrożone). Łączny przypis uzyskany w 2017 r. przez Generali TU i Concordia Polska TUW (1772,57 mln zł) zapewniłby takiemu podmiotowi szóste miejsce, z niewielką stratą do piątego TUiR Allianz Polska (1835,08 mln zł) i czwartej AXY Ubezpieczenia (1864,5 mln zł).

Transakcja podlega zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wzmocnienie pozycji w SłoweniiRównolegle z przejęciem Concordii Generali dokonało akwizycji w Słowenii, zawierając umowę z KD Group, finančna družba, dd w Słowenii dotyczącą nabycia 100% udziałów w spółce Adriatic Slovenica, zavarovalna družba, dd.

- Słowenia jest silnie rozwiniętym krajem w południowej części Europy Środkowej, który łączy zrównoważony i silny wzrost gospodarczy z obiecującymi perspektywami makroekonomicznymi. To przejęcie niesie za sobą duży potencjał. Pozwoli nam to wykorzystać możliwości crosssellingu, aby dotrzeć do szerszej grupy klientów. Każdy klient skorzysta z wyjątkowej oferty sprzedaży, wiedzy branżowej i know-how w naszej Grupie. Adriatic Slovenica może się poszczycić znacznymi osiągnięciami w ciągu ostatnich lat. Bardzo się cieszę ze wspólnej pracy i dalszego rozwoju już istniejących usług na wysokim poziomie. Jestem pewna, że jeśli połączymy to, co w nas najlepsze, zapewnimy najlepsze rozwiązania ubezpieczeniowe i inwestycyjne dla naszych klientów – powiedziała Vanja Hrovat, CEO Generali Zavarovalnica.

Adriatic Slovenica oferuje pełny pakiet ubezpieczeń majątkowych, zdrowotnych, na życie i produktów emerytalnych. Legitymuje się ponad 1,7 mln umów ubezpieczeniowych i 500 tys. klientów. Jej sieć w Słowenii liczy 373 punktów sprzedaży.  W 2017 r. wygenerowała przypis składki brutto w wysokości 304 mln euro, plasując się na trzecim miejscu na rynku z udziałem na poziomie prawie 15%. Przejęcie obejmuje ponadto spółkę zarządzającą funduszem inwestycyjnym KD Skladi, o aktywach przekraczających 750 mln euro. Fundusz ten zajmuje trzecie miejsce w Słowenii, z udziałem w rynku wynoszącym 20%, a także jest obecny w Chorwacji i Macedonii poprzez swoje jednostki zależne.

Generali działa w Słowenii od 1997 roku. Generali Zavarovalnica jest jednym z największych ubezpieczycieli w kraju. Jej przypis składki w 2017 r. wyniósł 98 mln euro. Udział na poziomie 4,9% plasuje ją na 5. miejscu na słoweńskim rynku. Nabycie Adriatic Slovenica sprawi, że Generali Group będzie drugim co do wielkości ubezpieczycielem w kraju.

Transakcja podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne i organy ds. konkurencji.
- Obecnie jesteśmy już jednym z największych ubezpieczycieli na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, ale nadal postrzegamy ten region jako cel dla dalszego strategicznego wzrostu i inwestycji. Przejęcia w Słowenii i w Polsce pozwolą nam zrównoważyć i zdywersyfikować nasze portfele, kanały sprzedaży i obecność w regionie. Ponadto dzięki tym przejęciom działalność Grupy Generali w Austrii, Europie Środkowo-Wschodniej i Rosji wzrośnie o około 7%, generując ponad 6,4 miliarda euro, jeśli chodzi o przypis składki. Bieżące działania w zakresie fuzji i przejęć przyspieszą proces realizacji naszych strategicznych celów, związanych ze wzmacnianiem pozycji, w szczególności portfela P&C i ubezpieczeń zdrowotnych, a także zarządzania aktywami klientów – powiedział Luciano Cirina, dyrektor regionalny Austria, CEE & Russia, CEO Generali CEE Holding. – Te więcej niż obiecujące przejęcia oznaczają, że nasz region będzie miał jeszcze większy wkład w ogólne wyniki Grupy. Jesteśmy dumni z tego, że Austria, Europa Środkowo-Wschodnia i Rosja odpowiadają już prawie za 10% wartości przypisu Grupy i stanowią ponad 15% łącznego wyniku operacyjnego. Jesteśmy przekonani, że będziemy kontynuować historię sukcesu Generali w tym regionie, wykorzystując jej organiczny wzrost i wybrane możliwości inwestycyjne – dodał.

***

*http://www.gu.com.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.