Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Generali finalizuje przejęcie Concordii

Generali zawarło finalną umowę przejęcia pełnej kontroli nad towarzystwami Concordii Ubezpieczenia (WTUŻiR Concordia Capital i Concordia Polska TUW) od ich niemieckich akcjonariuszy Concordia Versicherung i Vereinigte Hagelversicherung. Ubezpieczyciel jest przekonany, że przejęcie obu zakładów znacząco wzmocni jego obecność w Polsce. Przedstawiciele Generali już zasiedli we władzach Concordii.

- Cieszymy się z rozszerzenia działalności w Polsce. Przejęcie to da klientom Concordii dostęp do pełnej gamy produktów ubezpieczeniowych. Przejęcie Concordii umożliwi nam zbalansowanie naszego portfela ubezpieczeń komunikacyjnych i pozakomunikacyjnych oraz zdywersyfikowanie kanałów sprzedaży i obecności w regionach. Dzięki temu przejęciu rozszerzymy portfolio naszych produktów, wchodząc na rynek ubezpieczeń upraw rolnych. Concordia to silny techniczny zespół, wyspecjalizowany w ubezpieczeniach rolnych, który chcemy  rozwijać i wzmacniać – powiedział Andrea Simoncelli, prezes zarządu Generali Polska.

Generali poinformowało o zawarciu umowy z niemieckimi udziałowcami Concordii Polska TUW i WTUŻiR Concordia Capital w dniu 24 maja 2018 r. 7 czerwca odpowiedni wniosek trafił do UOKiK, a niecały miesiąc później (2 lipca) Urząd wyraził zgodę na przejęcie. 6 listopada decyzję o braku podstaw do zgłoszenia sprzeciwu co do nabycia udziałów Concordia Polska TUW i WTUŻiR Concordia Capital (w pierwszym przypadku po połowie udziałów przejmą bezpośrednio Generali CEE Holding B.V. i pośrednio Assicurazioni Generali S.p.A., zaś w drugim – bezpośrednio Generali Życie i pośrednio Assicurazioni Generali S.p.A.) podjęła Komisja Nadzoru Finansowego. Finalna umowa zakupu została podpisana 29 listopada. Teraz nastąpi proces integracji nabytych towarzystw ze strukturami Generali w Polsce.

Przejęcie Concordii nie jest jedyną akwizycją Generali w Polsce. Niedawno firma ogłosiła przejęcie Union Investment TFI, jednej z największych w Polsce firm zarządzających aktywami (3,3 mld euro aktywów pod zarządzaniem).

Concordia Polska z siedzibą w Poznaniu ma 14 oddziałów i ponad 40 agencji oraz współpracuje z ponad 2000 brokerów. Concordia świadczy usługi ubezpieczeniowe w Polsce od 20 lat. Jest jednym z wiodących graczy w segmencie ubezpieczeń rolnych, ma 330 000 klientów. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego (Biuletyn kwartalny. Rynek ubezpieczeń 4/2017) wynika, że na koniec ubiegłego roku Concordia Ubezpieczenia miała 0,25% udziału w rynku życiowym mierzonym przypisem składki i 1,07% w rynku majątkowym. W przypadku Generali było to odpowiednio 3,97% i 3,62%. Zsumowany wynik sprzedażowy za ub.r. obecnych i przejętych towarzystw w sektorze życiowym (1036,36 mln zł) zapewniłby Generali siódme miejsce, z minimalną stratą do szóstej AXY Życie (1053,53 mln zł) i dość wyraźną do pozostałych plasujących się wyżej towarzystw. Z kolei w sektorze majątkowym łączny przypis uzyskany w 2017 r. przez Generali TU i Concordia Polska TUW (1772,57 mln zł) zapewniłby szóste miejsce, z niewielką stratą do piątego TUiR Allianz Polska (1835,08 mln zł) i czwartej AXY Ubezpieczenia (1864,5 mln zł).

W efekcie finalizacji przejęcia doszło do zmian w składach zarządów towarzystw Concordii Ubezpieczenia. Zostały one wzmocnione przez osoby z Generali Polska. I tak Maciej Fedyna, członek zarządu spółek Generali Polska, z dniem 1 grudnia został prezesem zarządu Concordia Polska TUW i WTUŻiR Concordia Capital. Jego nominacja wymaga zatwierdzenia przez odpowiednie organy. W skład nowego zarządu spółek Concordia Capital z dniem 1 grudnia weszli także: Rajmund Rusiecki, Jakub Jacewicz, Grzegorz Kukla i Paweł Zawisza, natomiast zarządu Concordia Polska TUW – Wojciech Abłażej, Jakub Jacewicz, Grzegorz Kukla, Michael Lösche i Paweł Zawisza.  Jednym z najważniejszych zadań nowych władz będzie integracja spółek w celu wzmocnienia pozycji nowych podmiotów i całej Grupy Generali w segmencie ubezpieczeń rolnych oraz zapewnienia kompleksowej oferty ubezpieczeniowej, skierowanej do przedsiębiorców rolnych i sektora bankowości spółdzielczej.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.