Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Europa proponuje mikrofirmom cztery opcje ochrony

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Grupa Europa rozszerzyła ofertę o polisy dla sektora mikroprzedsiębiorstw – małych firm oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Polisy będą dystrybuowane w ramach bancassurance oraz za pośrednictwem partnerów ubezpieczyciela z innych branż.

- W Polsce działa blisko 2 mln małych przedsiębiorców. To olbrzymi rynek, którego do tej pory nie udało się w pełni ubezpieczeniowo zagospodarować. Prawie połowa osób*, która prowadzi działalność gospodarczą lub kieruje małą firmą, nie posiada innych ubezpieczeń niż obowiązkowe. Naszą ambicją jest dotarcie do nich z naszymi nowymi produktami – powiedział Marat Nevretdinov, wiceprezes Grupy Europa.

Oferta ubezpieczyciela dla mikroprzedsiębiorstw nie jest niespodzianką. Już podczas prezentacji wyników za pierwszą połowę roku Marat Nevretdinov ujawnił, że jego firma „od kilku miesięcy pracuje nad nowymi, kompleksowymi produktami dla sektora MSP, które będą mogły być sprzedawane w cyfrowy sposób”. - Wkrótce będziemy gotowi do tego, by zaprezentować je naszym partnerom bankowym i klientom – zapowiadał.

Oferta bazująca na podpowiedziach mikrofirmChcąc, aby nowa oferta była dopasowana do oczekiwań i potrzeb właścicieli firm, Europa przeprowadziła szereg badań, w których zapytała przedsiębiorców o ich preferencje. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi ubezpieczyciel opracował cztery opcje ochronne: ubezpieczenie mienia, życia i zdrowia, odpowiedzialności cywilnej osób prowadzących działalność gospodarczą oraz asystę i ochronę prawno-podatkową.

Rezultaty badań pozwoliły również na ustalenie kluczowych parametrów każdego z produktów (np. wysokość i zakres ochrony) potrzebnych przedsiębiorcom. Efektem sugestii właścicieli małych firm i osób prowadzących działalność gospodarczą było dodanie do zakresu polisy życiowo-zdrowotnej świadczenia w wysokości 1 tys. zł., wypłacanego w przypadku choroby, czy refundacja wydatków poniesionych na prowadzenie sporów prawnych do 50 tys. zł w ramach ochrony prawno-podatkowej.

Najpierw banki, później leasingodawcyW „pierwszym rzucie” nowa oferta trafi do wybranych banków.

- Nawet najmniejsi przedsiębiorcy posiadają konto w banku. Dlatego bankowe okienko: fizyczne lub cyfrowe, jest idealnym miejscem, w którym można dotrzeć do nich z ubezpieczeniami. Szczególnie, że właściciele firm są często zbyt zajęci, by samodzielnie zadbać o ochronę siebie i swojego biznesu. Potrzebują kogoś, kto się nimi kompleksowo zaopiekuje. Dla banku to świetna okazja, by zbudować komplementarną ofertę dla klientów – podkreślił Kamil Kutycki, dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów w Grupie Europa.

Europa zapewnia, że dystrybucja nowej propozycji ochronnej nie będzie ograniczona wyłącznie do bancassurance.  Ubezpieczyciel planuje nawiązać współpracę z partnerami z innych branż, dostarczających produkty lub usługi dla przedsiębiorców i zainteresowanych budową z nimi długoterminowych relacji. Będą to np. firmy leasingowe, z usług których korzysta zdecydowana większość małych firm.

Oprócz oferty produktowej zakład zaoferuje partnerom także rozwiązanie wspierające dystrybucję od strony technologicznej. Dzięki temu będą mogli rozpocząć dystrybucję ubezpieczeń bez konieczności inwestowania w modyfikacje własnych systemów IT. Dla banków oznacza to możliwość integracji oferty dla małych firm z aplikacjami mobilnymi lub portalami bankowości internetowej.

***

* 47% osób prowadzących działalność gospodarczą i małych przedsiębiorców nie posiada innych ubezpieczeń niż  obowiązkowe – wynika z badania zrealizowanego w grudniu 2016 r. przez 4P Research MIX na zlecenie TU Europa.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.