Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Dużo się dzieje

Start sezonu prezentacji wyników finansowych zakładów ubezpieczeń za dziewięć miesięcy obecnego roku, fachowiec od ubezpieczeń na czele nadzoru, kolejna inicjatywa z obszaru direct – to najistotniejsze z szeregu ważnych wydarzeń, którymi w ostatnim czasie żyła branża ubezpieczeniowa.

Tegoroczny sezon publikacji wyników finansowych polskich ubezpieczycieli za trzy kwartały rozpoczął się „z przytupem”. Pierwszym zakładem, który zaprezentował swoje rezultaty za dziewięć miesięcy 2018 r., był bowiem lider rynku – Grupa PZU. Firma miała się czym pochwalić – wrażenie robiło zwłaszcza ponad 17 mld zł przypisu składki i prawie 4 mld zł zysku netto. Choć z drugiej strony należy zauważyć, że np. w przypadku zarobków grupy znaczącą „cegiełkę” do ich wyraźnego wzrostu dołożyły banki.

Fachowiec od ubezpieczeń (tymczasowo?) na czele KNFKrótko trwała niepewność dotycząca tego, kto będzie kierował Komisją Nadzoru Finansowego po rezygnacji jej dotychczasowego przewodniczącego Marka Chrzanowskiego. Decyzją premiera pełniącym obowiązki szefa KNF (a niewykluczone, że wkrótce także pełnoprawnym szefem) został Marcin Pachucki, dotychczasowy zastępca przewodniczącego Komisji. Ciekawostką jest fakt, że ta nominacja wzmocniła reprezentację osób znających i „czujących” ubezpieczenia wśród kierujących instytucjami administracji państwowej nadzorującymi polskie finanse. Do obowiązków Marcina Pachuckiego należał bowiem nadzór Pionu Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym oraz Pionu Nadzoru nad Rynkiem Ubezpieczeniowym, a warto przypomnieć, że ekspertem w dziedzinie ubezpieczeń jest też obecna minister finansów Teresa Czerwińska.

Kolejny zakład rozwija directInteresującym wydarzeniem minionego tygodnia było również uruchomienie przez UNIQA Polska bezpośredniej sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych. Start nowego przedsięwzięcia grupy wpisuje się w widoczny od kilku miesięcy renesans dystrybucji direct na polskim rynku i coraz dynamiczniejszą zmianę cyfrową sektora. Najciekawszym objawem tej ostatniej było udostępnienie pracownikom Open Life makigami – innowacyjnej platformy optymalizacji procesów w firmie.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 48 z datą wydawniczą 26 listopada.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.