Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Dobra historia kredytowa zapewni zniżkę w polisie

W polskich ubezpieczeniach uzależnienie ceny polisy od historii kredytowej klienta należy jeszcze do rzadkości. Powoli jednak to się zmienia. Po styczniowym debiucie Bacca Risk Index na rynku pojawiła się wspólna oferta Biura Informacji Kredytowej, Europ Assistance Polska i BeforeYouGo, w ramach której klienci z dobrą historią kredytową w BIK mogą nabyć pakiety ubezpieczeń w niższej cenie.

Dane z rejestrów kredytowych są powszechnie wykorzystywane do szacowania ryzyka ubezpieczeniowego na rynkach zagranicznych, m.in. w USA. Z danych Federalnej Komisji Handlu (FTC) przytoczonych w analizie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i BIK* wynika, że wiarygodność finansowa jest dobrym wyznacznikiem prawdopodobieństwa zgłaszania roszczeń z tytułu ubezpieczenia. Ludzie z dobrymi nawykami kredytowymi na co dzień zachowują się uważniej – wykazują staranność w zachowaniu bezpieczeństwa wobec siebie i składników swojego majątku.

Z kolei według FICO® Credit-Based Insurance Scores 2009, 75% klientów w USA wnioskujących o ubezpieczenie samochodowe lub mieszkaniowe płaci niższe składki dzięki Credit Based Insurance Score (scoringowi ubezpieczeniowemu opartemu o dane kredytowe).

Pierwsze koty za płotyO możliwości zastosowania tego mechanizmu na polskim rynku mówiło się już od kilku lat, ale przez długi czas nic się w tej kwestii nie działo. Temat powrócił wraz z obecną od końca 2015 r. falą podwyżek cen ubezpieczeń komunikacyjnych, która skłoniła do poszukiwania sposobów na płacenie niższych stawek. Na pierwszy debiut przyszło jednak poczekać aż do stycznia tego roku.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 30 z datą wydawniczą 25 lipca.

***

*http://gu.com.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.