Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Będzie się działo

Niedawno pisałem, że pewne sygnały dochodzące ze świata ubezpieczeń sugerują, że jesień w branży może być gorąca. Wystarczyło kilka dni, aby moje przypuszczenia zmieniły się w pewność.

Ubezpieczyciele mają trzy miesiące na wypracowanie polubownego rozwiązania w sprawie opłat likwidacyjnych w polisach z UFK. Jeśli nie zdołają tego uczynić, wówczas do akcji wejdzie prawodawca – tak najkrócej można podsumować ubiegłotygodniowe posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zajęła się sprawą „uefek”. Choć na pierwszy rzut oka znalezienie „złotego środka” prawnego umożliwiającego rozwiązanie problemu wspomnianych ubezpieczeń wydaje się bardzo trudnym zadaniem, to na miejscu zakładów miałbym się na baczności.

Ważny werdykt ws. reguły proporcjiEmocje związane z tematem „uefek” przysłoniły kolejny niezwykle istotny werdykt Sądu Najwyższego. W odniesieniu do sprawy, w której przedmiotem sporu było zastosowanie przez ubezpieczyciela reguły proporcji, SN orzekł, iż wszelkie ograniczenia odpowiedzialności zakładu muszą zostać wyszczególnione tak w OWU, jak i w umowie, a ponadto należy poinformować o nich ubezpieczonego. Jeśli tak nie jest, to nie można ograniczać wysokości odszkodowania niczym innym, jak tylko sumą ubezpieczenia.

Telematyczny projekt Link4Wśród pozostałych wydarzeń ostatnich dni w ubezpieczeniach uwagę zwracała informacja podana przez Link4. Ubezpieczyciel ujawnił, że wraz ze swoim partnerem, firmą NaviExpert pracuje nad ubezpieczeniem, w którym styl jazdy kierowcy będzie miał wpływ na cenę polisy. Przyjęta przez oba podmioty koncepcja prezentuje się interesująco, ale i tak o jej ewentualnym sukcesie zadecyduje najważniejsze dla klienta kryterium: cena polisy. Mniejsze zainteresowanie wzbudziła natomiast publikacja raportu Komisji Nadzoru Finansowego podsumowującego wyniki finansowe uzyskane przez sektor ubezpieczeniowy w pierwszej połowie tego roku. Głównie dlatego, że najistotniejsze wskaźniki rynkowe w opracowaniu KNF nie różniły się od tych, które kilkanaście dni wcześniej zostały zaprezentowane w podobnym zestawieniu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 40 z datą wydawniczą 4 października.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.