Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Będą kolejne regulacje

Wszystkie znaki na niebie i ziemi zdają się sugerować, że zarówno w tym roku, jak i następnych nie zabraknie nowych aktów prawnych dotyczących bezpośrednio lub pośrednio branży ubezpieczeniowej.

Ubezpieczeniowym numerem jeden ostatnich dni była publikacja Dyrektywa o dystrybucji ubezpieczeń (Insurance Distribution Directive, IDD) w Dzienniku Ustaw Unii Europejskiej. Już dziś zatem wiadomo, że od 23 lutego kraje członkowskie Unii Europejskiej – w tym oczywiście Polska – będą miały równo dwa lata na implementację regulacji dyrektywy do swoich porządków prawnych. Proces ten może przebiegać w bardzo interesujący sposób, gdyż przewidziana w IDD minimalna harmonizacja daje legislatorom krajowym duże pole do popisu.

Kolejna zmianaAllianz, April, AXA Polska, AXA Życie, AXA Direct, BRE Ubezpieczenia, Pocztowe TUW, PZU SA, PZU Życie, Generali, ING TUnŻ (obecnie Nationale Nederlanden), Prudential, Pramerica, Genworth Financial, Partner, TUW TUZ – tak przedstawia się lista ubezpieczycieli (nie licząc nowo utworzonych firm), które w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dotknęła fala zmian kadrowych na najwyższym szczeblu zarządzania. W minionym tygodniu listę tę uzupełnił Link4. Jego dotychczasowy prezes, Rodger Hodgkiss, złożył rezygnację z piastowanej funkcji po wyborze do zarządów obu towarzystw ubezpieczeniowych Grupy PZU.

OC jednak drożejeWśród pozostałych wydarzeń ostatnich dni uwagę zwracał wysyp raportów, które miały potwierdzać zmianę polityki cenowej ubezpieczycieli w zakresie komunikacyjnych polis OC. Należy podchodzić z dużym sceptycyzmem do wskaźników procentowych ilustrujących skalę podwyżek (kalkulacje są przeprowadzane na podstawie jednego, ściśle określonego profilu kierowcy). Uważam jednak, że wspomniane opracowania spełniają pożyteczną rolę: na ich podstawie można bowiem zidentyfikować ogólny trend rynkowy. Na odnotowanie zasługiwała także opcja telefonicznej konsultacji medycznej, jaką Generali zaoferowało posiadaczom polis turystycznych przebywającym za granicą, oraz wprowadzenie kolejnych 40 tys. akcji PZU SA na giełdę.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 7 z datą wydawniczą 16 lutego.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.