Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Allianz szykuje się do skoku

Allianz chce zwiększyć swój udział w polskim rynku do dwucyfrowego poziomu. W osiągnięciu tego celu ma mu pomóc realizacja nowej strategii, zakładającej m.in. cyfryzację, orientację na klienta, innowacyjność produktową oraz multikanałową dystrybucję ubezpieczeń. Równolegle firma będzie rozwijać sieć placówek, a jeśli pojawi się atrakcyjna okazja przejęcia, będzie chciała z niej skorzystać.

- Aspirujemy do grona trzech najczęściej wybieranych przez Polaków towarzystw ubezpieczeniowych. Taką dynamikę rozwoju chcemy osiągnąć, realizując naszą nową strategię, która koncentruje się m.in. na cyfryzacji biznesu. Wprowadzamy wiele nowych rozwiązań technologicznych, zarówno pod kątem operacyjnym, jak również w zakresie dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeń, dążąc do uzyskania pozycji lidera – powiedział Veit Stutz, prezes Allianz Polska.

- Stawiamy również na uniwersalną i kompleksową ofertę ubezpieczeń dla klientów indywidualnych i korporacyjnych oraz jej wielokanałową dystrybucję, w tym silną pozycję w kanale agencyjnym – chcemy być tam, gdzie jest nasz klient. Równolegle dążymy do tego, aby Allianz był postrzegany jako synonim wzorowego customer service, dlatego już teraz skutecznie zarządzamy doświadczeniami naszych klientów, stale udoskonalamy procesy obsługowe i ścieżkę likwidacji szkód. Zależy nam, aby Allianz był uznawany za markę godną zaufania – dodał.  

Cel: dwucyfrowy udział w rynku i podwojenie zysku operacyjnegoW swojej strategii Allianz zakłada, że w ciągu kilku lat firma podwoi zysk operacyjny. Plany zakładają również, że do tego czasu stabilny wzrost organiczny pozwoli ubezpieczycielowi na zwiększenie udziałów w rynku. Długoterminową ambicją Allianz jest pozyskanie dwucyfrowego udziału w rynku. Środkiem do osiągnięcia takiego wyniku, a jednocześnie jednym z filarów strategii Allianz jest wykorzystanie efektu skali.
Obecny udział Allianz w rynku to 4,2%. W biznesie majątkowym firma kontroluje 5,5% sektora, a w życiowym – 2,5%.

Cyfryzacja działalnościW swoim portfelu Allianz ma ponad 1,4 mln klientów (1,3 mln to segment detaliczny), ale dzięki silnej koncentracji na digitalizacji firma dociera do ponad 8 mln osób przez kanały społecznościowe. 

- W pełni wykorzystujemy efekt synergii i czerpiemy z wiodących doświadczeń Allianz globalnie, np. Allianz1 zaadaptowaliśmy z rynku włoskiego. Sami również jesteśmy autorami innowacyjnych rozwiązań. Przykładem takiej innowacji jest sprzedaż przez Messenger Bot, który jest unikalną technologią w branży ubezpieczeniowej – podkreślił Grzegorz Kulik, członek zarządu Allianz Polska odpowiedzialny za ofertę produktową. Zakład był pierwszym ubezpieczycielem w Polsce, który rozpoczął oferowanie polis za pomocą mediów społecznościowych. Po uruchomieniu sprzedaży polis turystycznych na Facebooku firma zdecydowała się na rozszerzenie usługi, wprowadzając autorskiego bota, który za pośrednictwem czatu Messenger pozwoli kierowcom na szybki zakup OC i AC.  
Za pośrednictwem Facebooka Allianz zajmuje się również obsługą klienta i wsparciem sieci sprzedaży – angażuje się w działania agentów wyłącznych na ponad 250 lokalnych profilach.

- Allianz chce oferować agentom narzędzia, które ułatwią im komunikację na linii ubezpieczyciel-agent i agent-klient. Ponadto dostarczane rozwiązania powinny usprawnić obsługę klienta, tak by m.in. umożliwiać szybkie i bezpośrednie zgłoszenie szkody i obsługi roszczeń klienta poprzez dedykowaną aplikację – powiedział Krzysztof Szypuła, członek zarządu Allianz Polska odpowiedzialny za sprzedaż. Ubezpieczyciel zamierza wprowadzić aplikację do zgłaszania szkód komunikacyjnych, która pozwoli klientom otrzymać decyzję w ciągu 3h, a odszkodowanie w ciągu 24h. – Analizując doświadczenia naszych klientów, widzimy, że przed branżą ubezpieczeniową stoi wyzwanie, aby dopasować sposób funkcjonowania ubezpieczycieli do oczekiwań klientów, zarówno w aspekcie produktowym, jak również w sposobie dystrybucji oraz obsługi. Jest to jeden z obszarów, w którym już następują zmiany i który będzie wpływał na model sprzedaży. Postępująca cyfryzacja nie powinna zmniejszyć lub istotnie zmienić roli agenta w procesie sprzedaży. Tradycyjne kanały sprzedaży nadal będą stanowiły główne źródło pozyskiwania klientów, jednak agent w większym stopniu będzie funkcjonował w świecie cyfrowym, również w zakresie budowania relacji z klientem i jego obsługi – wyjaśnił Krzysztof Szypuła.

Cyfryzacja jest jednym z głównych elementów strategii Allianz w odniesieniu nie tylko do Polski, ale całej grupy. W bieżącej działalności Allianz Polska będzie koncentrować się na dostosowaniu obecnego modelu biznesowego do przyjętych założeń, a także poszukiwać nowych możliwości. Przykładem tego ostatniego jest nawiązanie strategicznej współpracy ze spółką fintechową Simplesurance (Klikochron), która umożliwia bardzo łatwe nabycie ubezpieczenia. Według przedstawicieli firmy, wszystkie podejmowane przez nią inicjatywy cyfrowe są efektem analizy oczekiwań klientów i ich tzw. customer journey. Allianz stawia w tym aspekcie na nowy sposób obsługi roszczeń, bycie „paperless” czy nowe modele biznesowe.

Rozwój organiczny i przejęciaAllianz chce też kontynuować proces rozbudowy sieci swoich placówek. Obecnie na terenie całego kraju jest ich 190. Do końca roku ubezpieczyciel zamierza otworzyć 15 nowych jednostek, a plany na kolejne lata zakładają dalsze zwiększanie ich liczby. Firma chce też rozszerzyć skalę współpracy z ramach bancassurance (obecnie odpowiada za 5% sprzedaży Allianz). Aktualnie jej partnerami są Pekao i eurobank, ale mają pojawić się nowi. Firma nie wyklucza też możliwość dokonania akwizycji, choć w tym momencie nie prowadzi żadnych rozmów w sprawie ewentualnych akwizycji.

Rekordowy zysk operacyjnyAllianz zamknął 2016 rok z wynikiem finansowym netto na poziomie 117 mln zł (144 mln zł brutto). Zysk operacyjny na koniec roku wyniósł 193 mln zł, co stanowi 77% wzrost w stosunku do poprzedniego roku i jest najlepszym wynikiem w całej 20-letniej historii działalności firmy w naszym kraju. W 2016 r. Allianz Polska zebrał 2,4 mld zł składki przypisanej brutto, z czego 42% pochodziło z sieci własnej będącej kluczowym kanałem dystrybucji i liczącej blisko 2,6 tys. agentów. Ubezpieczyciel ma również silną pozycję wśród dealerów samochodowych, pozyskując 26% składki z tego kanału sprzedaży.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.