Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Allianz szuka insur- i fintechów

Allianz Polska jest kolejnym ubezpieczycielem z polskiego rynku, który poszukuje startupów do współpracy. Zakład wraz z organizacją Best of X przygotował projekt adresowany do insur- i fintechów, które w oparciu o nowe technologie tworzą nowatorskie rozwiązania z zakresu finansów, ubezpieczeń czy też zarządzania biznesem. Ubezpieczyciel jest zainteresowany koncepcjami, które mógłby wykorzystać w bieżącej działalności biznesowej.

- Cyfryzacja jest jednym z elementów globalnej strategii Allianz, przez co rozumiemy inwestycje w nowe, zaawansowane technologicznie rozwiązania, które kreują wartość dodaną dla naszego biznesu poprzez podnoszenie satysfakcji klientów – powiedział Manuel Holl, dyrektor Departamentu Market Management w Allianz. – Nasz projekt jest dla startupów szansą na zaprezentowanie swoich rozwiązań potencjalnym inwestorom. Początkujący przedsiębiorcy mogą w ten sposób sprawdzić, jak na ich pomysły reaguje rynek i jaki jest potencjał ich rozwoju – dodał.

Mile widziane nie tylko insurtechyAllianz deklaruje otwartość zarówno na innowacyjne rozwiązania wspierające jego podstawową działalność, jak również wynalazki dotyczące obszarów komplementarnych do prowadzonego biznesu. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa ubezpieczyciela, prowadzona we współpracy z należącą do grupy spółką Allianz X oraz międzynarodową organizacją Best of X.

Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się startupy, które prowadzą działalność przez okres krótszy niż 5 lat oraz posiadają siedzibę na terenie Polski. Spośród nadesłanych zgłoszeń zostanie wyłonionych 10 najciekawszych projektów, których autorzy będą mieli szansę zaprezentować się 26 maja przed przedstawicielami Grupy Allianz w Polsce.

Ubezpieczyciel zwraca uwagę, że według wyników badania „Diagnoza ekosystemu startupów w Polsce” przeprowadzonego przez firmę doradczą Delloite, potencjał rozwoju tego typu podmiotów w naszym kraju rośnie z każdym rokiem. Wartość dodana wygenerowana przez nie w 2023 r. może wynieść nawet 2,2 mld zł, tworząc 50 tys. miejsc pracy.

- Polski rynek startupowy jest bardzo dynamiczny i ma w sobie duży potencjał rozwoju, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Allianz Polska. W ten sposób realizujemy naszą misję, którą jest łączenie startupów z dużymi firmami posiadającymi kapitał na inwestycje. Mamy w tym zakresie pozytywne doświadczenia we współpracy z akceleratorem Allianz X w Monachium i wierzymy, że połączenie naszych sił z Allianz Polska stwarza dużą szansę rozwoju dla polskich insur- i fintechów, poszukujących korporacyjnego partnera o międzynarodowym znaczeniu – powiedział Jan Küster, założyciel Best of X.

Rekrutacja do udziału w projekcie potrwa do 10 maja.

Wcześniej były Aviva i PZUAllianz nie jest pierwszym ubezpieczycielem z polskiego rynku, który zdecydował się na poszukiwania partnerów do współpracy w środowisku startupów. W ubiegłym roku Aviva Polska zaangażowała się w organizację trzeciej edycji HugeThing.vc – programu kierowanego do twórców projektów insurtech z Polski i regionu CEE. W ramach akceleratora poszukiwano zespołów rozwijających projekty z potencjałem globalnym oraz mających dodatkowo pierwszą wersję produktu lub usługi, posiadającą kluczowe funkcjonalności w jednym z 4 obszarów interesujących Avivę: produkt i sprzedaż, komunikacja i obsługa klienta, likwidacja szkód i wypłata świadczeń oraz rozwój organizacji. Również w ub.r. Grupa PZU we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju utworzyła Witelo Fund – fundusz funduszy, który poprzez fundusze venture capital, ma wspierać realizację innowacyjnych projektów od wczesnej fazy ich rozwoju (startupów) do czasu osiągnięcia zdolności operacyjnych i ekspansji biznesowej. Z jednej strony wiąże się to ze stworzeniem w Polsce centrów rozwoju innowacyjnych technologii (hubów), przy pomocy których startupy będą mogły działać globalnie, a z drugiej z inwestycjami w najlepsze VC, które poprzez swoje działania wesprą te huby. PZU został też pierwszym inwestorem Witelo.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.