22 stycznia Ministerstwo Finansów i Rozwoju (MFiR) skierowało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Proponowane przepisy przewidują przede wszystkim zmianę terminu wejścia w życie ustawy z 23 lutego na 1 października 2018 r.
Uzasadniając potrzebę przyjęcia regulacji, resort tłumaczy, że wynika ona z podjęcia przez Komisję Europejską wniosku legislacyjnego zakładającego odroczenie terminu rozpoczęcia stosowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (Insurance Distribution Directive, IDD) od dnia 1 października 2018 r. Obecnie IDD ustanawia termin transpozycji i stosowania na dzień 23 lutego.
„Zmiana terminu wejścia w życie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń skutkuje również koniecznością zmiany:
przepisu epizodycznego zawartego w art. 101 ust. 1, odnoszącego się do dodatkowych wymogów dla zakładów ubezpieczeń w zakresie ochrony klientów dotyczących produktów inwestycyjnych opartych na ubezpieczeniu (termin obowiązywania tego przepisu jest powiązany z terminem wejścia w życie ustawy),przepisu przejściowego zawartego w art. 107 ust. 5, przewidującego termin odbycia pierwszego rocznego szkolenia zawodowego w pełnym wymiarze (proponuje się przesunięcie tego terminu na dzień 31 grudnia 2019 r.)” – podało ministerstwo.
Druga z wyżej wymienionych zmian odnosi się do osób wykonujących czynności dystrybucyjne zakładu ubezpieczeń oraz zakładu reasekuracji, brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, agentów ubezpieczeniowych i osób wykonujące czynności agencyjne zakładu ubezpieczeń.
„Projektowana ustawa spowoduje przesunięcie o 7 miesięcy terminu wejścia w życie przepisów ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Pozwoli to dystrybutorom ubezpieczeń, dystrybutorom reasekuracji oraz organowi nadzoru na lepsze przygotowanie się do rozpoczęcia stosowania nowych regulacji. Odroczone zostaną również regulacje korzystne dla klientów, niemniej funkcjonowanie ustawy z uchwalonym pierwotnym terminem wejścia w życie byłoby znacznie utrudnione ze względu na równoległe odroczenie terminów rozpoczęcia stosowania rozporządzeń delegowanych Komisji Europejskiej do dyrektywy, które będą bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich UE” – napisano w uzasadnieniu do projektu.
Projektodawca podkreślił w uzasadnieniu, że ze względu na planowane odroczenie terminu stosowania IDD nowela musi wejść w życie przed 23 lutego. Dlatego w projekcie zaproponowano, aby znowelizowane przepisy zaczęły obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia. „Jak najszybsze wejście w życie projektu ustawy wpłynie również na ograniczenie niepewności prawnej dla podmiotów zobowiązanych do stosowania ustawy” – podkreślono w uzasadnieniu.
Projekt nowelizacji ustawy „dystrybucyjnej” zakłada również dokonanie korekty niektórych przepisów ustawy poprzez zmianę błędnych odesłań zawartych w art. 62 ust. 2 pkt 1, art. 68 ust. 3-5 oraz 106 ust. 5.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: rcl.gov.pl)