Aktualności

Rada UE zgodziła się na zmiany dat transpozycji i stosowania IDD

14 lutego unijni ambasadorowie potwierdzili w imieniu Rady Unii Europejskiej porozumienie co do przesunięcia terminu transpozycji i stosowania nowych przepisów dyrektywy 2016/97 o dystrybucji ubezpieczeń (Insurance Distibution Directive, IDD). W Polsce już wcześniej dokonano zmian w przepisach implementujących IDD do krajowego porządku prawnego.

IDD miała obowiązywać od 23 lutego 2018 r. Do tego czasu państwa członkowskie miały też przetransponować ją do prawa krajowego. Jednak na wniosek Komisji transpozycja dyrektywy została przesunięta na 1 lipca, a jej stosowanie na 1 października tego roku. W ocenie instytucji unijnych zmiana terminu pozwoli sektorowi ubezpieczeń na lepsze przygotowanie do spełnienia wymogów dyrektywy i na zmiany niezbędne do jej wykonania. Państwa członkowskie zyskają zaś więcej czasu na przetransponowanie regulacji.

Prawdopodobnie ani Parlament Europejski, ani Rada nie przyjmą dyrektywy zmieniającej wcześniej niż w marcu, zmiana terminu będzie więc obowiązywać wstecznie od 23 lutego.
W Polsce już dokonano zmian w przepisach implementujących IDD do krajowego porządku prawnego: 12 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przesuwającej datę stosowania regulacji.

W Polsce regulacje dotyczące dystrybucji ubezpieczeń, uwzględniające nową datę stosowania przeszły już niemal cały proces legislacyjny. Po tym jak 12 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przepisy oczekują już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw. Sam akt wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.  
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.