Aktualności

PZUW pozyskał PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała umowę na kompleksowe ubezpieczenie pięciu elektrowni w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW PZUW). W ten sposób rozpoczęto realizację podjętej wcześniej decyzji o przystąpieniu spółek Grupy PGE do TUW PZUW. Na celowniku największego polskiego ubezpieczyciela znajdują się już kolejne podmioty.

- Naszą siłą jest gwarancja kapitału PZU SA – największego podmiotu finansowego w regionie, z bogatym zapleczem specjalistów, ich szeroką wiedzą i doświadczeniem. Podkreślić należy, że współpraca ze spółkami Skarbu Państwa odbywa się na zasadzie dobrowolności i członkostwa w TUW PZUW – powiedział Michał Krupiński, prezes PZU SA.

Dodał, że „jest to największa ekspozycja w ubezpieczeniach majątkowych w Polsce”. – Uważamy, że ta transakcja ma głęboki komercyjny sens – powiedział Michał Krupiński podczas konferencji prasowej*.

Wykorzystanie przepisów pozwoliło zaoszczędzićAktywami, które zostaną objęte ochroną ubezpieczeniową, są Elektrownia Bełchatów, Elektrownia Turów i Zespół Elektrowni Dolna Odra (Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina oraz mieszczące się w Szczecinie Elektrownia Pomorzany i Elektrownia Szczecin). Wcześniejsza próba znalezienia dla nich ubezpieczyciela w otwartym przetargu nie powiodła się. Ze względu na zbyt wysoką różnicę między założonym przez PGE budżetem a kwotami proponowanymi przez oferentów procedura musiała zostać unieważniona.

Grupa PGE postanowiła wykorzystać przepisy pozwalające na zawarcie umowy ubezpieczenia z TUW-em przez podmioty będące jego członkami. Wspomniane regulacje mówią, że w takim przypadku nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych. To z kolei pozwala negocjować cenę, a także uelastycznia i skraca proces zawarcia umowy.

Decyzja o przystąpieniu Grupy Kapitałowej PGE do TUW PZUW zapadła pod koniec maja. W ramach towarzystwa utworzony został Związek Wzajemności Członkowskiej GK PGE, którego członkami zostaną spółki wchodzące w skład Grupy PGE. Spółki będą przystępowały do TUW PZUW sukcesywnie, w miarę upływu terminów ważności obowiązujących  polis ubezpieczeniowych.

Jako pierwsze do TUW PZUW przystąpiły spółki PGE Polska Grupa Energetyczna i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należą ubezpieczone aktywa. Zawarta z towarzystwem umowa na kompleksowe ubezpieczenie Elektrowni Bełchatów, Elektrowni Turów i Zespołu Elektrowni Dolna Odra pozwoli na zaoszczędzenie 10% wartości najkorzystniejszej z ofert startujących w unieważnionym wcześniej przetargu. Polisa obowiązuje od 1 lipca 2016 roku.

- Decyzja o przystąpieniu do towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych jest dowodem na to, że bardzo aktywnie poszukujemy oszczędności w całej Grupie PGE i sukcesywnie wdrażamy w życie projekty optymalizacyjne. Zawierając umowę z TUW PZUW, uzyskaliśmy realne oszczędności w skali całej grupy, a ponadto postawiliśmy na sprawdzonego na rynku i doświadczonego partnera biznesowego – powiedział Emil Wojtowicz, wiceprezes ds. finansowych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Jak przyznał Rafał Kiliński prezes TUW PZUW, kapitał początkowy wykłada członek-założyciel. – Będziemy indywidualnie rozpatrywać wniosek każdej spółki z udziałem Skarbu Państwa, która zadeklaruje chęć przystąpienia do PZUW. Dla każdej z nich warunki będą ustalane indywidualnie. Nie jest oczywiste, że każdej spółce będziemy mogli zapewnić ochronę ubezpieczeniową – dodał Rafał Kiliński.

Kolejne „łupy” wkrótce?Pozyskanie PGE jest kolejnym łupem TUW PZUW w ostatnim czasie. Niedawno ubezpieczyciel informował o objęciu ochroną ubezpieczeniową Polskiej Grupy Górniczej (dawna Kompania Węglowa). Ubezpieczenie PGG będzie kompleksowe i obejmie również mienie podziemne kopalń wchodzących w skład Grupy. Umowę zawarto na 3 lata. Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczęła się 1 lipca 2016 r. Była to pierwsza tak znacząca umowa na ryzyka górnicze w historii towarzystwa. Jeszcze wcześniej firma pozyskała do ubezpieczenia Lubelski Węgiel Bogdanka – najnowocześniejszą kopalnię w Polsce. I to nie koniec. Z wypowiedzi Michała Krupińskiego wynika**, że PZU liczy, iż jego TUW będzie podpisywać kolejne umowy ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa oraz z podmiotami państwowymi, w tym szpitalami.

- Sam rynek spółek z akcjonariatem Skarbu Państwa jest liczony na kilkaset mln zł. Ponadto chcemy, by TUW budował nadal kompetencje, żeby mógł przedstawiać oferty szpitalom i innym podmiotom państwowym – powiedział prezes PZU SA podczas konferencji prasowej. – Na razie skupiamy się na spółkach państwowych i szpitalach, natomiast to rozwiązanie może być dobre dla podmiotów państwowych i samorządowych – dodał.

Michał Krupiński przyznał, że prowadzone są rozmowy z kolejnymi potencjalnymi klientami.

- Trwają zaawansowane rozmowy z innymi spółkami Skarbu Państwa na temat ubezpieczeń majątku w ramach TUW. Daje nam to jako grupie możliwość ubezpieczeń grupowych na życie. Myślę, że jako PZU poprzez TUW znacząco zwiększymy udziały w rynku ubezpieczeń majątkowych w Polsce – powiedział prezes***. Całość reasekuracji w TUW obsługuje PZU.

- Jestem przekonany, że TUW będzie się rozwijać i będziemy odpowiednio dostosowywać politykę reasekuracji – powiedział Michał Krupiński.

***

*stooq.pl z 6 lipca, ISBNews „PGE ma umowę na ubezpieczenie 5 elektrowni w TUW PZUW”:
http://stooq.pl/n/?f=1072785&c=1&p=4+22
**stooq.pl z 6 lipca, ISBNews „PZU liczy na kolejne umowy TUW PZUW ze spółkami SP i podmiotami państwowymi”:
http://stooq.pl/n/?f=1072805&c=1&p=4+22
***stooq.pl z 6 lipca, PAP „PZU chce zwiększyć udziały w rynku ubezpieczeń majątkowych dzięki rozwojowi TUW”:
http://stooq.pl/n/?f=1072808&c=1&p=4+22
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.