Aktualności

PZU SA znów wyemituje euroobligacje

12 października rada nadzorcza PZU SA zgodziła się na udzielenie przez ubezpieczyciela gwarancji na zabezpieczenie zobowiązań wynikających z nowej emisji euroobligacji. Zakład rozliczył też zakup pierwszej transzy akcji Alior Banku i oficjalnie zaprzeczył, jakoby złożył wiążącą ofertę na zakup banku BPH.

W komunikacie PZU SA podał, że wartość nominalna emisji euroobligacji nie będzie wyższa niż 350 mln euro*, zaś okres zapadalności nie będzie dłuższy niż pięć lat. Euroobligacje zostaną wyemitowane przez PZU Finance AB (publ), spółkę specjalnego przeznaczenia, której jedynym akcjonariuszem jest PZU SA. Gwarancja będzie rządzona prawem angielskim i zostanie udzielona na podstawie Oświadczenia o Udzieleniu Gwarancji (Deed of Guarantee), obejmując całość zobowiązań wspomnianej spółki wynikających z obligacji.

PZU SA poinformował też, że agencja ratingowa Standard & Poor’s przyznała obligacjom wstępny rating niezabezpieczonego zadłużenia „A-”, tj. na poziomie inwestycyjnym.

Ostateczna decyzja o emisji euroobligacji i o parametrach finansowych euroobligacji, w tym o wartości nominalnej obligacji, zostanie podjęta po analizie warunków rynkowych.

Powtórka z historiiTo kolejna emisja euroobligacji przez PZU SA. Ubezpieczyciel przeprowadził takie przedsięwzięcie po raz pierwszy na początku lipca ubiegłego roku, emitując wówczas papiery na kwotę 500 mln euro. Zakład tłumaczył, że emisja stanowi realizację jego strategii inwestycyjnej w zakresie zarządzania dopasowaniem aktywów i pasywów w walucie euro. Wyjaśniał też, że po zakupie spółek na Litwie istotna wartość aktywów firmy będzie uzależniona od kursu euro, dlatego zdecydował się na emisję w tej walucie. Cena emisyjna wynosiła 99 407 euro za walor. Ostateczna marża ponad Mid-Swap wyniosła 85 punktów bazowych, co przełożyło się na rentowność obligacji na poziomie 1,499%. Wysokość kuponu została określona na poziomie 1,375% rocznie. Był to najniższy kupon uzyskany w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz najniższa marża w regionie od 2007 roku. Przemysław Dąbrowski, członek zarządu PZU SA nadzorujący pion finansowy, tłumaczył wówczas, że była to najkorzystniej uplasowana emisja polskiej spółki na rynku międzynarodowym, a popyt trzykrotnie przekroczył jej wartość. Z jego ust padła też po raz pierwszy zapowiedź kolejnej emisji długu podporządkowanego o wartości minimum 1,5 mld zł.

Bankowe oświadczeniaTego samego dnia PZU SA poinformował też w komunikacie, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 12 października nastąpiło rozliczenie nabycia pierwszej transzy akcji Alior Banku. W jego wyniku ubezpieczyciel stał się właścicielem 7 244 900 akcji banku, stanowiących około 9,96% jego kapitału zakładowego. Zakład oficjalnie odniósł się też do artykułów prasowych z 8 i 9 października, dotyczących fiaska rozmów w sprawie przejęcia BPH. „PZU SA informuje, że spekulacje medialne dotyczące złożenia przez PZU SA wiążącej oferty cenowej na zakup akcji Banku BPH SA są nieprawdziwe. W szczególności informujemy, że PZU SA nie została przyznana wyłączność do negocjacji, ani spółka nie złożyła wiążącej oferty w tym zakresie” – ogłosił.
*1479,55 mln zł zgodnie z kursem z 12 października 2015 roku.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.