Aktualności

PZU SA zmieni praktykę w zakresie OC ppm.

Wskutek interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) PZU SA zmieni zasady stosowane dotychczas przy wypowiadaniu przez klientów umów OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.) w sytuacji, gdy posiadali oni podwójne ubezpieczenie. Wcześniej kontakt z infolinią lub agentem ubezpieczyciela oznaczał zawarcie nowej umowy, której konsument nie mógł wypowiedzieć.

Postępowanie przeciwko zakładowi zostało wszczęte we wrześniu 2017 r. po zawiadomieniu Rzecznika Finansowego. UOKiK zakwestionował działania niekorzystne dla kierowców. W toku prowadzonej sprawy Urząd ustalił, że kierowcy, którym kończyła się umowa OC ppm. w PZU SA, dostawali pisma z informacją o warunkach ubezpieczenia na kolejny okres. Gdy następnie skontaktowali się z infolinią, agentem lub oddziałem, zakład uznawał, że zawierana jest nowa umowa. UOKiK zwrócił uwagę, że skoro konsumenci nie wypowiedzieli dotychczasowej polisy, to powinna ona zostać uznana za automatycznie przedłużoną.

A taką umowę można wypowiedzieć, jeżeli w tym samym czasie kierowca posiada OC ppm. w innym zakładzie ubezpieczeń i w ten sposób uniknąć podwójnego ubezpieczenia. PZU SA twierdził zaś, że kierowcy nie mogą wypowiadać takich kontraktów, mimo że posiadali w tym samym czasie OC w innej firmie, co oznaczało, iż muszą oni płacić za dwie polisy. UOKiK uznał, że praktyka zakładu może ograniczać prawo konsumenta do wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy. Mimo to ubezpieczyciel uniknął kary finansowej. Zobowiązał się bowiem do zmiany zakwestionowanej praktyki i uznania wypowiedzeń do 3 lat wstecz, jeżeli konsumenci nadal będą chcieli wypowiedzieć umowy, zwrotu proporcjonalnej części składki pobranej od posiadaczy tzw. podwójnego OC oraz umożliwienie wypowiadania umów, które zostały automatycznie przedłużone, gdy konsumenci posiadali w tym samym czasie OC u innego ubezpieczyciela.

Informacje o tych rozwiązaniach PZU SA zamieści na swojej stronie internetowej i w prasie, opracuje również ulotki.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: UOKiK)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.