Aktualności

PZU SA zamierza wypłacać wysokie dywidendy

W ciągu najbliższych kilku tygodni PZU SA ma przedstawić założenia opracowywanej właśnie polityki dywidendowej. Według prezesa spółki Michała Krupińskiego inwestycje planowane w zaktualizowanej strategii do 2020 inwestycje nie muszą ograniczać zdolności ubezpieczyciela do wypłaty wysokiej dywidendy.

- Nie robiłbym takiego założenia, że dywidenda będzie niższa. Zależy nam na utrzymaniu stopnia dividend yield w długim okresie – powiedział Michał Krupiński podczas konferencji prasowej, zapytany, czy dywidenda w nowej strategii będzie mieściła się w widełkach 50-100% rocznego zysku, przyjętych w poprzedniej strategii. Prezes podkreślił, że stopień wypłaty dywidendy, który został w tym roku zaprezentowany inwestorom, jest wyższy niż średnia europejska.

- Będziemy dążyć, by tego typu stopień wypłaty – mówię o okresie paru lat do przodu – utrzymać. Nie chcemy odbiegać od naszej grupy rówieśniczej w Europie – zadeklarował Michał Krupiński.

Kapitał na inwestycje lub do zwrotuZaprezentowana 24 sierpnia strategia Grupy PZU na lata 2016-2020 zakłada fundamentalną zmianę profilu grupy ze spółki czysto dywidendowej na spółkę dywidendowo-wzrostową, realizującą projekty zwiększenia wartości przychodów oraz zysku netto, przy wykorzystaniu siły kapitałowej grupy. Plany strategiczne zakładu przewidują zatrzymanie części skonsolidowanych zysków grupy na finansowanie inicjatyw wzrostowych, a w przypadku braku wykorzystania zatrzymanego kapitału na rozwój – zwrócenie go akcjonariuszom.

Nowa strategia spodobała się inwestoromNa publikację dokumentu pozytywnie zareagowała wycena PZU SA na warszawskiej giełdzie. Po porannych przecenach kurs spółki poszybował o blisko 5% (z kursu minimalnego 26,35 zł do maksymalnego 27,72 zł), aby na zamknięcie notowań ustabilizować się na poziomie +1,1%. Obroty na akcjach osiągnęły rekordowe 300 mln złotych.

Szczegóły dotyczące strategii Grupy PZU do roku 2020 zostaną opublikowane w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 35 z datą wydawniczą 30 sierpnia.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: newsletter IBNews, PZU)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.