Aktualności

PZU SA obsadza rady nadzorcze banków

PZU SA dokonuje zmian w składach rad nadzorczych Pekao i Alior Banku. To najprawdopodobniej pierwszy krok na drodze do przeprowadzenia zmian personalnych w ich zarządach.

8 czerwca, dzień po tym, jak PZU SA i Polski Fundusz Rozwoju (PFR) sfinalizowali zakup 32,8% akcji Pekao za 10,6 mld zł, odbyło się Walne Zgromadzenie banku, podczas którego wymieniono cały skład rady nadzorczej. W nowej RN zasiadło 9 osób, z czego trzy są bezpośrednio związane z ubezpieczycielem: Paweł Surówka, prezes PZU SA, Paweł Stopczyński (powiązany z PZU Asset Management) i Grzegorz Janas (w maju 2016 r. powołany na doradcę zarządu PZU).

W trwających od dwóch tygodni spekulacjach medialnych padają sugestie, że wymiana składu rady ma ułatwić zmiany w zarządzie Pekao. Choć jeszcze przed miesiącem Paweł Surówka twierdził, że ubezpieczyciel „nie ma takich planów”. Według mediów obecny prezes banku Luigi Lovaglio będzie pełnił swoją funkcję tylko do końca roku. Później jego miejsce ma zająć nowa osoba. W wielu spekulacjach pada nazwisko Michała Krupińskiego, który do 22 marca stał na czele PZU SA. Inne media wymieniały z kolei byłego szefa ubezpieczyciela jako kandydata na następcę Wojciecha Sobieraja, który niedawno złożył rezygnację z funkcji prezesa Alior Banku.

Zmiany czekają również radę nadzorczą tego ostatniego. 8 czerwca bank poinformował, że dzień wcześniej otrzymał od PZU SA żądanie umieszczenia w porządku obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia, zwołanego na dzień 29 czerwca punktu dotyczącego podjęcia uchwał w sprawie zmian w składzie RN Alior Banku wraz z projektem uchwał. Zakład jest wiodącym akcjonariuszem banku – kontroluje 25,26% jego akcji.

Powrót żubraOprócz nowej rady nadzorczej Pekao ma też nową wizualizację marki. Jej zmiana była koniezczna, gdyż elementem poprzedniego logo była nazwa niedawnego właściciela, UniCredit. 8 czerwca podczas uroczystości w Łazienkach Królewskich z udziałem premier Beaty Szydło zaprezentowano nową wizualizację, w której ponownie znalazł się znak graficzny stylizowany na sylwetkę żubra – symbol, z którym przez lata kojarzył się Pekao.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.