Aktualności

PZU SA finalizuje zakup Alior Banku

9 marca spełniły się wszystkie warunki zawieszające realizację umowy, na mocy której PZU SA stał się największym udziałowcem Alior Banku. Wkrótce zakład może przejąć kolejne banki.

W środę ubezpieczyciel poinformował w komunikacie o spełnieniu warunków umożliwiających nabycie trzeciej transzy akcji Alior Banku, w ilości 3 828 673 sztuk, stanowiących około 5,26% kapitału zakładowego banku, zgodnie z umową zawartą 30 maja ubiegłego roku. Ówczesne porozumienie przewidywało, że zakład kupi w trzech transzach 18 318 473 akcje Alior Banku kontrolowane przez spółki Alior Lux S.ar.l. & Co SCA oraz Alior Polska, odpowiadające około 25,26% kapitału zakładowego banku. Kwota transakcji została ustalona na 1635 mln zł.

PZU SA nabył pierwszą transzę akcji na początku października, po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego na przeprowadzenie transakcji (w sierpniu ubezpieczyciel zdobył zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a we wrześniu – Komitetu Antymonopolowego Ukrainy). Kolejna transza została nabyta w drugiej połowie grudnia ub.r.

9 marca zakład poinformował też o zawarciu umowy rozporządzającej z Alior Lux S.a r.l. & Co. S.C.A., na mocy której w dniu rozliczenia (powinien nastąpić 11 marca) PZU SA stanie się właścicielem 3 828 673 akcji Alior Banku, stanowiących około 5,26% jego kapitału zakładowego.

Ostateczne przejęcie Aliora jest jednym z elementów realizowanej od ubiegłego roku koncepcji konsolidacji w polskim sektorze bankowym pod auspicjami PZU SA. Projekt ten cieszył się poparciem zarówno poprzedniego, jak i obecnego szefa Ministerstwa Skarbu Państwa (większościowego udziałowca ubezpieczyciela). Wśród banków, które mógłby przejąć zakład (sam lub za pośrednictwem Alior Banku) wymieniane były Raiffeisen Bank, BPH i BOŚ. Jak podał ostatnio „Puls Biznesu”, właściciele Raiffeisen Polbank, którzy w 2015 r. wstrzymywali się ze sprzedażą banku, wysłali tzw. teaser z zaproszeniem do negocjacji w sprawie sprzedaży polskiego biznesu. Z kolei jak podała niedawno agencja Reutersa, powołując się na trzy różne źródła bankowe, General Electric, które w ub.r. nie porozumiało się z PZU SA w sprawie sprzedaży BPH (rozbieżności dotyczyły oczekiwań finansowych Amerykanów), rozmawia obecnie z Aliorem na temat zbycia BPH. Według Reutersa, kontrolowany przez polskiego ubezpieczyciela podmiot planuje przeprowadzenie transakcji przejęcia banku w drugim lub trzecim kwartale tego roku. Inną opcją ma być przejęcie BPH przez PZU SA, a następnie odsprzedanie go Alior Bankowi.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.