Aktualności

PZU SA coraz bliżej finalizacji zbycia PZU Lietuva

Maleje liczba formalności, jakie muszą zostać spełnione, aby PZU SA mógł sfinalizować transakcję sprzedaży PZU Lietuva norweskiemu Gjensidige Forsikring ASA.

25 maja polski ubezpieczyciel poinformował w komunikacie, że otrzymał pisemne potwierdzenie, że sprzedaż akcji litewskiego towarzystwa nie wymaga uzyskania zgody łotewskiego organu antymonopolowego. Kilka dni wcześniej PZU SA uzyskał analogiczne potwierdzenie dotyczące zgody estońskiego organu antymonopolowego. Równocześnie do zakładu dotarły dokumenty potwierdzające zgody norweskiej Komisji Nadzoru Finansowego i litewskiej komisji rządowej na nabycie akcji PZU Lietuva przez Gjensidige Forsikring ASA.

Ponieważ już w kwietniu zgodę na transakcję wyraziła Litewska Rada Konkurencji, to polski ubezpieczyciel musi jeszcze czekać na niezgłoszenie sprzeciwu Banku Litwy. Ponadto zamknięcie transakcji jest uzależnione od ukończenia procesu wydzielania aktywów i zobowiązań PZU Lietuva związanych z działalnością prowadzoną poprzez oddziały PZU Lietuva w Łotwie i Estonii do Grupy PZU. Dodatkowo Bank Litwy musi zgodzić się na wcześniejszą spłatę pożyczki podporządkowanej udzielonej PZU Lietuva przez PZU SA oraz dokonania spłaty pożyczki podporządkowanej przez litewską firmę. Z kolei mniejszościowy akcjonariusz PZU Lietuva musi zrzec się prawa pierwokupu w stosunku do posiadanych 0,121% udziałów w towarzystwie albo sprzedać akcje PZU SA. Wszystkie warunki powinny zostać spełnione do 30 listopada.

Transakcja sprzedaży PZU Lietuva jest warunkiem, pod jakim PZU SA otrzymał zgodę na ubiegłoroczne przejęcie od RSA Insurance litewskiego Lietuvos Draudimas. Polski ubezpieczyciel sprzedał Gjensidige Forsikring ASA 1 761 941 akcji zwykłych imiennych w PZU Lietuva o jednostkowej wartości nominalnej 100 litów (28,96 euro), stanowiących łącznie 99,879% akcji w kapitale zakładowym litewskiej spółki. Łączna wartość transakcji wyniosła ok. 54 mln euro.

PZU SA poinformował również, że rada nadzorcza spółki pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu w sprawie podziału zysku netto ubiegły rok. Władze ubezpieczyciela zarekomendowały wypłatę dywidendy w wysokości ponad 2,59 mld zł (30 zł na akcję) oraz zaproponowały ustalenie dnia dywidendy na 30 września, a jej wypłaty na 21 października.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: PZU, gu.com.pl)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.