Aktualności

PZU nie przewiduje rewolucji w Pekao

PZU SA chce, aby Alior i Pekao pozostały „osobnemu bytami”. Mimo przejęcia banku, ubezpieczyciel zamierza utrzymać zapowiedzianą wcześniej politykę dywidendową i nie przewiduje w najbliższym czasie kolejnych akwizycji w sektorze bankowym.

- Prowadzimy analizy dotyczące władztwa korporacyjnego nad dwoma bankami. Chcemy, aby pozostały dwoma osobnymi bytami – powiedział prezes PZU SA Michał Krupiński podczas konferencji prasowej. Zaznaczył, że teoretyczna fuzja Aliora i Pekao mogłaby być trudna chociażby ze względu na kwestie „antytrustowe”. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys również stwierdził że ewentualne połączenie obu banków byłoby „regulacyjne niemożliwe w wielu segmentach rynku”. Ocenił, że Alior i Pekao to „dwa podobne, aczkolwiek inne banki”. Według jego słów, PZU SA chce, aby Alior był innowacyjny i wzrostowy, a Pekao miał charakter instytucji narodowej.

PZU SA wyda prawie 6,5 mld zł8 grudnia PZU SA i PFR ogłosiły, że podpisały z UniCredit umowę, która przewiduje zakup przez oba podmioty odpowiednio 20% i 12,8% akcji Pekao za kwotę 10,59 mld zł. Cena za pakiet nabywany przez PZU wynosi 6,46 mld zł. Transakcja będzie realizowana w strukturze obejmującej dwa etapy. W ramach pierwszego etapu PZU SA nabędzie od sprzedającego 100% udziałów w spółce celowej (SPV), która będzie właścicielem akcji banku reprezentujących ok. 20% ogólnej liczby głosów oraz, w tym samym momencie, PFR dokona bezpośredniego nabycia pakietu akcji reprezentującego ok. 10% ogólnej liczby głosów. W drugim etapie, przypadającym po nie mniej niż 60 dniach od pierwszego nabycia, PFR dokona bezpośredniego nabycia pozostałego pakietu akcji banku objętego SPA reprezentującego ok. 2,8% ogólnej liczby głosów. Uzgodniono także, że maksymalna cena nabycia akcji i udziałów Pioneer Pekao Investment Management, Pekao Pioneer PTE oraz Dom Inwestycyjny Xelion nie przekroczy łącznie kwoty 634 mln zł, zaś udziały i akcje te nabędzie za tę cenę Pekao, PZU lub wskazany przez PZU podmiot.

Rok na uzyskanie pozwoleńRealizacja transakcji jest uzależniona od ziszczenia się pewnych warunków zawieszających, które obejmują w szczególności: uzyskanie zgód organów antymonopolowych w Polsce i na Ukrainie oraz stosownych zgód lub decyzji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Warunki te muszą się ziścić przed upływem terminu końcowego, który został ustalony, co do zasady, na pierwszą rocznicę podpisania sprzedaży pakietu akcji (SPA), czyli 8 grudnia 2017 r. W przypadku, gdy warunki nie zostaną spełnione lub uchylone zgodnie z SPA, wówczas każda ze stron będzie uprawniona do odstąpienia od SPA, co będzie skutkowało odstąpieniem od realizacji transakcji. Michał Krupiński poinformował, że PZU SA spodziewa się uzyskania zgód regulacyjnych w kwestii nabycia pakietu akcji banku w II kwartale przyszłego roku.

Bez rewolucjiUbezpieczyciel nie zakłada też obecnie zwiększania zaangażowania w Pekao. Zaznaczył, że docenia aktualny zarząd banku i zakłada, iż bank będzie realizował nadal bezpieczny profil ryzyka oraz kontynuował realizację dotychczasowej strategii.
- Zakładamy dodatkowe inwestycje technologiczne, utrzymanie aktywnej polityki dywidendowej i kontynuacje praktyk ładu korporacyjnego przez Pekao – dodał prezes. Według Michała Krupińskiego, trudno obecnie znaleźć atrakcyjne cele przejęć w skali międzynarodowej, więc Grupa PZU zdecydowała się skupić na Polsce. - Chcemy wykorzystać oczekiwane synergie, nabywamy bardzo dobre aktywo po dobrej cenie. Z naszej strony ta transakcja to alokacja kapitału nadwyżkowego, oczekiwany wzrost rentowności, wykorzystanie potencjału cross selling – wskazał.

W jego ocenie, 1 tys. placówek banku Pekao to znaczący potencjał. – Wierzymy w ten kanał sprzedażowy do sprzedaży produktów ubezpieczeniowych. Zakładamy też wykorzystanie sieci PZU do sprzedaży produktów bankowych – stwierdził prezes. Dodał, że widzi „poważne synergie produktowe” i wymienił bancassurance czy działalność inwestycyjną, która ma wesprzeć plany Grupy PZU w rozwoju TFI.

- Wierzymy, że będziemy w stanie wygenerować spore oszczędności – zaznaczył Michał Krupiński. Wymienił tu wspólną politykę zakupową oraz strategię informatyczną Grupy.

- W wyniku transakcji PZU SA nie zakłada żadnych zmian w dotychczasowej polityce dywidendowej – podkreślił prezes zakładu. Dodał, że PZU SA nie prowadzi obecnie innych rozmów w kwestii potencjalnych akwizycji. – To nabycie (akcji Pekao) spełnia z nadwyżką plan strategiczny zaangażowania w sektorze bankowym – powiedział Michał Krupiński.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: informacja dnia ISBNewsLetter, ISBNews)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.