Aktualności

Prezydent podpisał nowelę ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

12 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 23 października, nowelizującą ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Akt dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy europejskiej 2009/103/WE w sprawie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczenia od takiej odpowiedzialności (dyrektywa komunikacyjna).

Nowe regulacje przewidują m.in. podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wynikające z ich poruszania się (OC ppm.) oraz rolników mających gospodarstwa rolne (OC rolników). Po zmianach przepisów suma gwarancyjna nie będzie mogła być niższa niż równowartość w złotych: w przypadku szkód na osobie 5,21 mln euro na jedno zdarzenie, bez względu na liczbę poszkodowanych (obecnie 5 mln euro), w przypadku szkód materialnych – 1050 tys. euro na jedno zdarzenie, niezależnie od liczby poszkodowanych (obecnie 1 mln euro).

Ustalenie sumy gwarancyjnej na wyższym poziomie w odniesieniu do szkód dotyczących osoby niż w przypadku szkód w mieniu wynika z tego, że szkody osobiste (np. inwalidztwo) mają poważniejsze skutki społeczne niż szkody na majątku (np. zniszczenie samochodu), dlatego są lepiej zabezpieczone. Suma gwarancyjna ustalana jest w euro, a nie w złotych, przez co nie ma stałego charakteru.

W noweli rozstrzygnięto również, że w przypadku sporu między UFG a zakładem ubezpieczeń dotyczącego ustalenia, który z nich ma wypłacić odszkodowanie, to ten drugi ma niezwłocznie wypłacać odszkodowanie poszkodowanemu (nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania z Funduszu akt dotyczących szkody). Projektodawca uzasadnił takie rozwiązanie tym, że czynności likwidacyjne dla UFG prowadzą zakłady ubezpieczeń. Jeżeli po dokonaniu wypłaty przez zakład ubezpieczeń zostanie ustalona odpowiedzialność Funduszu, to wówczas on będzie musiał zwrócić ubezpieczycielowi wypłacone odszkodowanie (lub jego część) oraz poniesione koszty.

Według Ministerstwa Finansów (projektodawcy) nowe przepisy będą miały nieznaczny wpływ na wysokość stawek w OC ppm. Jako argument potwierdzający MF przywoływało w uzasadnieniu do noweli konsultacje przeprowadzone przez Polską Izbę Ubezpieczeń z zakładami ubezpieczeń. Wynikało z nich, iż podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych o 4,2% będzie miało niewielki wpływ na wysokość składki. Natomiast w dłuższym okresie podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych może mieć wpływ na wzrost średniej kwoty wypłacanych odszkodowań.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 31 grudnia 2018 r. Jednocześnie do postępowań dotyczących roszczeń odszkodowawczych wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie znowelizowanej ustawy – konkretnie sporów między UFG i zakładem ubezpieczeń dotyczących ustalenia, który z nich ma wypłacić odszkodowanie – będą stosowane przepisy dotychczasowe.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.