Aktualności

Prawo: Za i przeciw regulacji odszkodowawców

Przygotowany przez Rzecznika Finansowego (RzF) projekt uregulowania branży odszkodowawczej ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Za poddaniem odszkodowawców pod nadzór jest Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). Przeciw – samych zainteresowanych. Jest też spora grupa instytucji zachowujących sceptycyzm wobec samej koncepcji lub poszczególnych regulacji zaproponowanych przez Rzecznika – zauważa Obserwator Finansowy.

PIU uważa, że regulacje dla firm odszkodowawczych powinny mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo poszkodowanych i ich pieniędzy, a także m.in. zapewniać wysoką jakość ustandaryzowanych usług przy pełnej transparentności podmiotów z branży.

Przeciwna pomysłowi RzF jest Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych (PIDiPO). Organizacja uważa, że obecny stan prawny wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo klientów, bez potrzeby wprowadzania dodatkowych regulacji. Bartłomiej Krupa, prezes PIDiPO zwraca uwagę, że regulacja nie jest cudownym lekiem na wszelkie bolączki, skoro na mocno regulowanym rynku ubezpieczeniowym pojawiły się problemy z misselingiem i horrendalnymi opłatami likwidacyjnymi przy polisach z UFK. Z kolei Polska Izba Odszkodowań popiera regulację. Andrzej Kesling, wiceprezes organizacji podkreśla, że jest ona potrzebna, aby chronić zarówno interes klienta, jak i samej kancelarii odszkodowawczej. W tym ostatnim przypadku chodzi m.in. o bezpieczeństwo finansowe odszkodowawców, którzy bazują na wynagrodzeniu prowizyjnym, a także OC kancelarii. Kesling twierdzi, że obecnie trudno znaleźć ubezpieczyciela, który wystawi polisę z odpowiednią suma gwarancyjną. Jednak Izba nie akceptuje wszystkich postulatów zgłoszonych przez Rzecznika. Podobnie jak PIDiPO jest przeciwna np. wprowadzeniu ceny maksymalnej za usługi kancelarii. Obserwator Finansowy zwraca uwagę, że sceptyczne są też resorty sprawiedliwości i finansów, do których RzF skierował swój projekt. Ich zdaniem realizacja koncepcji Rzecznika doprowadziłaby m.in. do utworzenia nowej korporacji zawodowej. Entuzjazmu nie okazuje też Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Jej zdaniem propozycje RzF doprowadzą raczej do podniesienia cen usług kancelarii odszkodowawczych.

Więcej:
Obserwator Finansowy z 21 lipca, Regina Skibińska „Kancelarie odszkodowawcze bez nadzoru”:
https://www.obserwatorfinansowy.pl/...
(AM, źródło: Obserwator Finansowy)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.