Aktualności

Prawo: Split payment nie dotyczy regresu ubezpieczeniowego

Ministerstwo Finansów (MF) potwierdziło, że regres ubezpieczeniowy nie powinien być stosowany w ramach obowiązujących od 1 lipca przepisów o podzielonej płatności (split payment). Resort zajął stanowisko w odpowiedzi na wystąpienie Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP)*.

W piśmie z 26 maja tego roku Federacja zwróciła się do MF o wyjaśnienie, czy działalność polegająca na ubezpieczaniu krótkoterminowych należności i wypłacie odszkodowań swoim ubezpieczającym, którzy nie otrzymali w terminie płatności za dostarczone towary lub usługi, będzie podlegać pod przepisy o podzielonej płatności. FPP przypomniała, że model rozliczeń zwany regresem ubezpieczeniowym zgodnie z przepisami prawa jest traktowany odmiennie niż cesja wierzytelności.

Ministerstwo Finansów w udzielonej odpowiedzi wyjaśniło, że ,,[w] przypadku umów, zgodnie z którymi wypłata odszkodowania nie powoduje cesji wierzytelności na ubezpieczyciela, mechanizm podzielonej płatności nie powinien być stosowany. W tym przypadku otrzymanie roszczenia zwrotnego od osoby odpowiedzialnej za szkodę (dłużnika) nie jest uregulowaniem faktury dokumentującej transakcję pomiędzy kontrahentami”.

- Niewątpliwie stanowisko Ministerstwa Finansów należy uznać za słuszne. Niemniej jednak pozostają jeszcze kwestie, które resort finansów będzie musiał wyjaśnić, aby wyeliminować ewentualne sprzeczności w interpretacji nowych przepisów. Dotyczy to przykładowo solidarnej odpowiedzialności oraz sposobu odzyskania błędnie wpłaconych środków na rachunek VAT – wskazuje Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

***

*http://www.gu.com.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: FPP)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.