Aktualności

Prawo: Sąd odrzucił pozew przeciwko AXA Życie

23 października Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew grupowy klientów AXA Życie. SO uznał, iż sprawa nie może być przedmiotem postępowania grupowego.

Zdaniem sądu roszczenia członków grupy dotyczące opłaty likwidacyjnej w umowach ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (UFK) nie zostały oparte na takiej samej podstawie faktycznej (jeden z warunków dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym). W ustnym uzasadnieniu sąd wyjaśnił m.in., że nie wszyscy członkowie grupy mogą mieć interes prawny w kwestionowaniu każdej wysokości opłaty likwidacyjnej, jaka była przewidziana w umowach z AXA, więc ten element różnicował podstawę faktyczną roszczenia.

„Piątkowe postanowienie nie jest prawomocne i pozostaje czekać na pisemne uzasadnienie. Jak jednak wynika z ustnych motywów rozstrzygnięcia, w postępowaniu grupowym ważne jest odpowiednie skonstruowanie żądania pozwu, aby podstawa faktyczna żądania była jednolita dla wszystkich członków grupy. Pozwany może natomiast podjąć skuteczną obronę już na etapie badania dopuszczalności postępowania grupowego” – poinformowała kancelaria CMS, reprezentująca ubezpieczyciela w postępowaniu sądowym międzynarodowa.

Pozew zbiorowy przeciwko AXA trafił do sądu pod koniec marca tego roku. Złożyła go kancelaria LWB, działająca w imieniu Miejskiej Rzecznik Konsumentów w Szczecinie, Longiny Kaczmarek. Strona pozywająca wnosiła o ustalenie, że zapisy Ogólnych Warunków Umów dotyczące pobierania przez AXA od konsumentów opłat likwidacyjnych są bezskuteczne i nie wiążą członków grupy. W imieniu każdego z członków grupy wniesione zostało również roszczenie, które zostało oparte na nieważności umów ubezpieczenia na życie z UFK zawartych przez członków grupy z AXA. Żądania pozwu dotyczyły umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi o nazwach: Plan Inwestycyjny AXA, Plan Inwestycyjny AXA Plus, Plan Inwestycyjny AXA Premia, Plan Inwestycyjny Regularian, Plan Inwestycyjny Systematicus.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: CMS, gu.com.pl)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.