Aktualności

Prawo: Ruszyły konsultacje projektu ustawy o ochronie danych osobowych

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) udostępniło na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy o ochronie danych osobowych implementujący postanowienia ogólnego rozporządzenia unijnego o ochronie danych osobowych*.

Proponowane przepisy mają na celu podwyższenie poziomu ochrony prywatności obywateli, w tym przyznanie im nowych, obecnie nieznanych i skutecznych mechanizmów ochrony przed naruszeniami, przy jednoczesnym poszanowaniu interesów przedsiębiorców. Resort cyfryzacji podkreślił, że pod względem ilości zmienianych aktów prawnych jest to jeden z największych projektów w ciągu ostatnich lat. Do najważniejszych zmian należy m.in. przyznanie obywatelom dodatkowego prawa dochodzenia roszczeń cywilnoprawnych z tytułu naruszenia zasad ich prywatności.

PUODO w miejsce GIODOW miejsce GIODO przepisy ustanawiają nowy organ państwowy – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W wielu obszarach zmiany legislacyjne usprawnią funkcjonowanie określonych branż, nie zaniżając jednocześnie w żadnym zakresie poziomu ochrony prywatności obywateli. Przykładem jest sektor ubezpieczeniowy, w ramach którego przetwarzanie danych osobowych dotyczących stanu zdrowia uzależnione jest obecnie od uzyskania pisemnej zgody ubezpieczonego.

Reforma w liczbachProjekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych zawiera 92 artykuły, a ustawa wprowadzająca przewiduje zmianę 133 ustaw sektorowych. Projekt skierowany został do konsultacji społecznych, w tym poprzez przesłanie go do ponad 200 podmiotów zaangażowanych w obszarze prawa ochrony danych osobowych.  Konsultacje potrwają do 13 października. Przepisy nowej ustawy muszą wejść w życie najpóźniej 25 maja 2018 r.

***

*Rozporządzenie (UE) 2016/679 Parlamentu Europejskiego i Rady Unii z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych oraz uchylające dyrektywę 95/46/WE (RODO).

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 39 z datą wydawniczą 26 września.
AM

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.