Aktualności

Prawo: Rozstrzygnięcie po 8 latach

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił apelację PZU Życie dotyczącą kary w wysokości 50 mln zł nałożonej na ubezpieczyciela przez UOKiK. Decyzja SOKiK zapadła po niemal ośmiu(!) latach od decyzji Urzędu.

Początek całej sprawy datuje się na koniec 2004 r., kiedy to kilka firm zwróciło się do UOKiK ze skargą na lidera rynku życiowego. Zdaniem skarżących PZU Życie stosował w umowach ubezpieczeń grupowych klauzule niekorzystne dla klientów. Przedsiębiorcy twierdzili, że stosowanie przez zakład szeregu niekorzystnych postanowień umownych, m.in. stawianie wymogu poparcia wypowiedzenia umowy ubezpieczenia grupowego przez 75% pracowników przedsiębiorstwa, którzy w dodatku nie byli stronami umowy, bo tę z towarzystwem zawierał zakład pracy, stanowi naruszenie przepisów antymonopolowych.

Innym kwestionowanym przepisem była konieczność uiszczenia równowartości trzymiesięcznej składki jako kary w przypadku wypowiedzenia przez firmę umowy grupowego ubezpieczenia na życie.
Po zbadaniu sprawy prezes Urzędu podzielił argumenty wnioskodawców. Za szczególnie naganną uznał praktykę będącą przedmiotem drugiego z wymienionych zarzutów. Z kolei w przypadku pierwszego szef UOKiK przyznał, że wprawdzie 1 stycznia 2004 roku PZU Życie zmieniło kwestionowane postanowienie, ale do chwili decyzji nie aneksowało wszystkich umów zawartych przed tą datą. Nakładając 50 mln zł jary na ubezpieczyciela, Urząd argumentował, że tak dotkliwa sankcja była podyktowana „szczególnie dużą skalą oraz długotrwałością działań PZU Życie”.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami PZU Życie odwołał się od decyzji prezesa UOKiK. Jednak na rozstrzygnięcie musiał czekać prawie osiem lat. Dopiero bowiem 17 września tego roku SOKiK oddalił apelację przedsiębiorcy (decyzja prezesa została ogłoszona 29 października 2007 r.). Utrzymana została również sankcja pieniężna. Decyzja jest prawomocna, a PZU Życie już zapłacił karę finansową.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.