Aktualności

Prawo: Różnica zdań na temat jawności kosztów

Ministerstwo Finansów opublikowało stanowiska uczestników konsultacji publicznych poprawionego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Część konsultantów chce rozszerzania informacji dotyczących kosztów dystrybucji i prowizji. Inni chcą z kolei znacznego ograniczenia tego obowiązku.

Narodowy Bank Polski zgłosił zastrzeżenia do zaproponowanego w projekcie sposobu prezentacji kosztów dystrybucji i prowizji w relacji do sumy składek w rekomendowanym okresie trwania umowy. Zdaniem NBP taki mechanizm przedstawienia kosztów nie ułatwi klientom zrozumienia oferty i nie zagwarantuje porównywalności produktów. Stąd też bank zaproponował, aby zarówno wysokość opłaty dystrybucyjnej, jak i prowizji były ujawniane zarówno kwotowo, jak i w relacji do składki rocznej. NBP chce też wykreślenia warunku brzegowego z art. 24 ust. 2, art. 34 ust. 2 i art. 25 ust 2 ograniczającego konieczność ujawniania kosztów tylko do części „uefek”.

Również Komisja Nadzoru Finansowego postuluje, aby w art. 24 ust. 2 oraz art. 25 ust. 2 i art. 34 ust. 2 obowiązek informowania o kosztach dystrybucji i kosztach prowizji dotyczył wszystkich polis życiowych z grupy 3, a nie wyłącznie tych umów, w których gwarantowana wysokość świadczenia z tytułu śmierci ubezpieczonego jest niższa niż 10-krotność rocznej składki z tytułu w/w umowy w każdym z pierwszych 5 lat ubezpieczenia.

Z kolei Związek Banków Polskich poddał pod rozwagę możliwość wykreślenia lub przeredagowania zawartego w art. 24 ust. 2 obowiązku informowania o kosztach dystrybucji i kosztach agenta. Nieporozumień z klientami chciałaby uniknąć również Polska Izba Ubezpieczeń.
Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 17 z datą wydawniczą 25 kwietnia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.