Aktualności

Prawo: Podatek bankowy do korekty?

Pierwsze dane dotyczące przychodów budżetu z podatku od niektórych instytucji finansowych (podatku bankowego) pozwalają przypuszczać, że roczna kwota wpływów z powyższego tytułu będzie dużo niższa od zaplanowanej przez rząd. Zdaniem ekspertów, niedopracowane przepisy pozwalają podatnikom na omijanie wspomnianej daniny. Ministerstwo Finansów oficjalnie zachowuje spokój, ale według ustaleń mediów, szykuje się do uszczelnienia regulacji.

Z danych opublikowanych na stronie internetowej resortu finansów wynika, że w marcu tego roku pierwsze odnotowane wpływy z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych wyniosły 364,2 mln zł. Kwota ta odpowiadała 6,6% wykonania założonego na ten rok planu przychodów budżetu z podatku bankowego, zaplanowanych na 5,5 mld zł. A to z kolei oznacza, że przy utrzymaniu dotychczasowego tempa wpływów z daniny, w 2016 roku do państwowej kasy wpłynęłoby nieco ponad 4 mld zł.

Zdaniem niektórych ekspertów, ostateczna wartość przychodów z podatku bankowego może być jeszcze niższa. Dr hab. Dominik Gajewski, kierownik Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”1 zdradza, że w raporcie przygotowanym pod egidą Centrum oszacowano, iż przy konstrukcjach i instrumentach wykorzystywanych przez instytucje finansowe w celu uniknięcia podatku wpływy wyniosą ok. 2 mld zł. Wśród legalnych sposobów na obniżanie podatku ekspert wymienia m.in. przerzucenie kosztów na klienta, ograniczanie udzielania kredytów, sztuczne przerzucanie kredytów za granicę czy obniżanie podstawy opodatkowania poprzez dokupienie na koniec miesiąca papierów skarbowych. Zdaniem dr. hab. Dominika Gajewskiego w ustawie należy wprowadzić zmiany, które zlikwidują istniejące luki.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”2, mimo niezbyt wysokich wpływów Ministerstwo Finansów nie przekreśla rocznej prognozy dochodów z podatku bankowego. Według resortu, na wielkości przychodów mogło zaważyć kilka czynników, jak np. aktywne dostosowywanie struktury aktywów przed wejściem w życie daniny, realizowane poprzez zakup nieopodatkowanych obligacji skarbowych. Waldemar Grzegorczyk, rzecznik prasowy MF mówi „DGP”, że za dwa, trzy miesiące, po uzyskaniu pewności dotyczącej wpływów, zapadnie decyzja o ewentualnych zmianach w regulacjach dotyczących daniny. Zapewnił, że obecnie żadne prace nie są prowadzone.
Jednak jak wynika z ustaleń dziennikarzy RMF FM3, Ministerstwo Finansów będzie chciało uszczelnić przepisy ustawy o podatku bankowym.

***

1„Gazeta Wyborcza” z 26 kwietnia, Anna Popiołek „Jak instytucje finansowe mogą omijać podatek bankowy?”
http://wyborcza.biz/...
2„Dziennik Gazeta Prawna” z 27 kwietnia, Grzegorz Osiecki i Marek Chądzyński „Rząd rozczarowany wpływami od banków”
https://edgp.gazetaprawna.pl/...
3RMF FM z 26 kwietnia, Krzysztof Berenda „Będą zmiany w podatku bankowym”:
http://www.rmf24.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: MF, „GW”, „DGP”, RMF FM)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.