Aktualności

Prawo: Organizacje pośredników o implementacji IDD

Organizacje polskiego sektora pośrednictwa – Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, Polska Izba Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych oraz Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych - przesłały w ramach konsultacji ustawy o dystrybucji ubezpieczeń do Ministra Rozwoju i Finansów wstępne uwagi do projektu wraz z materiałami zawierającymi koncepcje implementacji dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD).

Zdaniem autorów opinii zaletą ministerialnego projektu jest to, że jest on oparty na koncepcji minimalnej harmonizacji i jako taki „będzie stanowił dobrą podstawę do zrównoważonego rozwoju rynku ze szczególnym uwzględnieniem wyrównania praw ubezpieczających i ubezpieczonych bez względu na formę dystrybucji ubezpieczeń”. Równocześnie organizacje oceniły, że ich doświadczenia ze współpracy z wyżej wymienionymi skłoniły je do przedstawienia kompleksowego opracowania przepisów implementujących IDD, które należy traktować jako głos środowiska w konsultacjach publicznych aktu.

Przygotowany przez organizacje „materiał implementacyjny” koncentruje się na kilku kwestiach uregulowanych w projekcie aktu i mających kluczowe znaczenie dla „sprawnego funkcjonowania pośredników ubezpieczeniowych, a tym samym ochrony interesów poszukujących ochrony ubezpieczeniowej”. Kwestie te dotyczą:

wprowadzenia definicji lub uregulowania zakresu czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego, w tym czynności agencyjnych i brokerskich,zweryfikowania treści obowiązku dotyczącego rekomendacji brokerskiej, w szczególności dostosowania jej do istoty doradztwa uregulowanego w dyrektywie, oraz rezygnacji z powtarzania dotychczasowej treści, niedostosowanej do praktyki i potrzeb ubezpieczających,uregulowania profesji brokera jako zawodu regulowanego w celu wzmocnienia standardów wykonywania czynności i działalności, wprowadzenia wyraźnych zasad stanowiących emanację tradycji samorządowych, celem realizowania obowiązków dotyczących ustawicznego kształcenia, rozstrzygania sporów pomiędzy klientami a brokerami, rozpatrywania reklamacji, itp. W ocenie autorów opinii funkcja ogólnopolskich organizacji brokerów ograniczona do roli obserwatorów przy egzaminie brokerskim „nie spełnia potrzeb środowiska i klientów”. Dlatego też proponują oni ustawową regulację zrzeszania się brokerów na wzór rozwiązań przyjętych odnośnie samorządu ubezpieczycieli.

Oprócz tego organizacje zaapelowały o rozważenie celowości posługiwania się sformułowaniem „czynności agencyjnych” w odniesieniu do pracowników ubezpieczycieli. Autorzy opinii zwrócili uwagę na ściśle określony w prawie cywilnym charakter „agencji”, odróżniających je konstrukcyjnie od wykonywania obowiązków pracowniczych, a także przeciwstawienie zawierania ubezpieczeń w systemie pośrednim (czynności agencyjne i brokerskie) do sytemu bezpośredniego (czynności zakładu ubezpieczeń, w tym jego kadr). Przypomnieli, że te ostatnie według koncepcji przyjętej w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (ustawa ubezpieczeniowa) są czynnościami ubezpieczeniowymi. Mając na uwadze trudności z transparentnym uregulowaniem tych kwestii w jednej ustawie, organizacje pośredników podtrzymały swoje stanowisko, według którego zagadnienia dotyczące „dystrybucji bezpośredniej” powinny zostać uregulowane w ustawie ubezpieczeniowej.

Propozycję implementacji IDD i uzasadnienie postulowanych rozwiązań można znaleźć pod adresem:
http://polbrokers.pl/...
http://polbrokers.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: SPBUiR)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.