Aktualności

Prawo: Kolejne zagadnienia prawne w Sądzie Najwyższym

Do Sądu Najwyższego trafiły kolejne ubezpieczeniowe pytania prawne. Rzecznik Finansowy zapytał o to, czy ubezpieczyciele powinni pokrywać z ubezpieczenia OC rolnika, szkody wyrządzone przez psa wykorzystywanego użytkowo w gospodarstwie rolnym. SN ma również podjąć uchwałę w sprawie odpowiedzialności UFG z tytułu zadośćuczynienia w sytuacji, gdy w wypadku spowodowanym przez poruszającego się autem bez OC kierowcę poniósł śmierć właściciel tego pojazdu

- Złożenie takiego wniosku (dotyczącego „psich szkód” – AM) wynika z obserwacji rozbieżności w orzecznictwie w tym zakresie oraz praktyk ubezpieczycieli. Sprawy trafiają do sądów, bo niektórzy ubezpieczyciele odmawiają pokrycia z OC rolnika szkód wyrządzonych przez psy należące do rolników. Nie traktują ich jak zwierzęta wykorzystywane użytkowo przez rolnika w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego. Tymczasem  w wielu wypadkach pies pełni określone funkcje np. pilnując dobytku czy zwierząt. Naszym zdaniem w takich wypadkach, ubezpieczyciele powinni pokrywać szkody wyrządzone przez takie psy – tak Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy, uzasadniała złożone zapytanie.

Roszczenia mogą być wysokieZdaniem RzF, problem „psich szkód” jest istotny, ponieważ tego typu zdarzenia mogą być poważne i pociągać za sobą wysokie koszty. Jako przykład Rzecznik przytoczył jedną ze spraw rozstrzyganych przez sąd, w której pies gospodarski zrzucił z roweru dziewczynkę. Doznała ona urazów wymagających leczenia. Łączna kwota wypłaconego zadośćuczynienia i odszkodowania sięgnęła 38 tys. zł.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej nr 1 z datą wydawniczą 3 stycznia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.