Aktualności

Prawo: Będą zmiany w podatku bankowym

Dziś rozpoczyna się siódme posiedzenie Sejmu, podczas którego odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o opodatkowaniu niektórych instytucji finansowych (tzw. podatek bankowy). Pojawiły się sygnały, że zgłoszona w połowie grudnia propozycja aktu zostanie po raz kolejny skorygowana. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie najistotniejsze zmiany będą odnosić się także do ubezpieczycieli.

Projekt ustawy zakłada, że oprócz banków podatkiem zostaną obciążeni także krajowe zakłady ubezpieczeń i reasekuracji oraz oddziały i główne oddziały zagranicznych firm ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Pierwotnie stawka podatku od wspomnianych podmiotów miała wynosić 0,05% miesięcznie (0,6% rocznie) od sumy aktywów przekraczającej 4 mld zł. Te zapisy oburzyły branżę ubezpieczeniową, gdyż zaproponowana stawka opodatkowania była dużo wyższa od tej, którą miały być obciążone banki (0,0325% miesięcznie, czyli 0,39% rocznie).

22 grudnia sejmowa Komisja Finansów Publicznych (FPB) przychyliła się do części wniosków zgłaszanych przez branżę asekuracyjną i zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Finansów obniżyła stawkę podatku bankowego dla ubezpieczycieli do poziomu obowiązującego dla banków. Posłowie zmniejszyli też próg aktywów wolnych od opodatkowania z 4 do 2 mld zł i nie zgodzili się na wyłączenie kapitałów własnych zakładów z obciążenia daniną. Tymczasem, jak poinformował „Puls Biznesu”*, podczas dzisiejszego drugiego czytania posłowie ugrupowania rządzącego mają zgłosić poprawki do projektu. Andrzej Jaworski, szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, powiedział gazecie, że jedna z poprawek przewiduje, iż z opodatkowania zostaną wyłączone objęte obligacje skarbowe w instytucjach wymienionych w art. 4 punktach 1-4 projektu ustawy. Czyli zgodnie z projektem – banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Nie wiadomo natomiast, co z obligacjami znajdującymi się w portfelach firm wymienionych w art. 4, pkt. 5-8, czyli ubezpieczyli i reasekuratorów oraz ich oddziałów. W rozmowie z „PB” Andrzej Jaworski przyznał też, zgłoszona zostanie poprawka, która wprowadza nową, jednolitą stawkę podatku dla wszystkich instytucji finansowych w wysokości 0,0366% wartości aktywów miesięcznie (0,44% rocznie), co zapewni budżetowi państwa nieco mniejsze wpływy niż pierwotnie zakładali projektodawcy. Według informacji gazety, te poprawki zostały uzgodnione z Ministerstwem Finansów. Nowa stawka daniny oznacza, że istnieją szanse na spełnienie postulatu środowiska ubezpieczeniowego dotyczącego wyłączenia spod opodatkowania kapitałów własnych. Warto bowiem przypomnieć, że 22 grudnia wiceminister finansów Konrad Raczkowski powiedział dziennikarzom, iż MF zgodziłoby się na wyłączenie funduszy własnych ubezpieczycieli od podstawy opodatkowania, ale pod warunkiem podwyższenia stawki do 0,44% rocznie.
*”Puls Biznesu” z 29 grudnia, Bartek Godusławski, „Rewolucja w podatku bankowym”:
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.