Aktualności

Prawo: AXA, Europa i Pramerica ustąpiły w sprawie opłat

Trzej kolejni ubezpieczyciele – AXA Życie, TUnŻ Europa i Pramerica Życie – zawarli kompromis z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie opłat likwidacyjnych w polisach na życie z UFK. Oznacza to, że UOKiK zakończył ponad połowę prowadzonych obecnie postępowań dotyczących tego obszaru (dziewięć z siedemnastu).

Kompromis zakłada, że klienci dwóch pierwszych towarzystw przy rozwiązywaniu umów poniosą niższe koszty. Z kolei klienci Pramerica nie zostaną w ogóle obciążeni. Ponadto nowe „uefki” całej trójki nie będą już zawierać postanowień dotyczących opłat likwidacyjnych.

Warunki porozumienia zawartego z AXA Życie przewidują, że towarzystwo obniży opłaty posiadaczom 39 rodzajów umów (indywidualnych i grupowych), oferowanych bezpośrednio oraz przez przedstawicieli banków (m. in. mBank, Idea Bank, BNP Paribas).

W przypadku polis ze składką regularną koszty nie przekroczą 25% zgromadzonych środków, natomiast w umowach ze składką jednorazową maksymalny pułap obciążeń wyniesie 7,5%. AXA Życie zobowiązała się ponadto do wysłania konsumentom listów zawierających odpowiednie aneksy do umów. Oferta będzie miała charakter bezterminowy, czyli ubezpieczeni będą mogli skorzystać z niej przez cały okres trwania umowy. Dodatkowo informacja o nowych warunkach zostanie umieszczona na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Z kolei w ramach kompromisu z TUnŻ Europa towarzystwo zobowiązało się do zmiany 46 zakwestionowanych w postępowaniu wzorców umów ubezpieczenia z UFK (indywidualnych i grupowych). W polisach ze składką regularną maksymalny pułap opłat likwidacyjnych wyniesie 25% wartości rachunku, a w umowach ze składką jednorazową – 4% wartości rachunku lub zainwestowanej składki. Zobowiązania Europy odnoszą się też do opłat określonych w OWU jako rozliczeniowe, operacyjne lub manipulacyjne. Klienci otrzymają listownie odpowiednie aneksy do umów, a informacja o nowych warunkach odstąpienia znajdzie się też na stronie internetowej zakładu. Także każdy zainteresowany rozwiązaniem umowy otrzyma taka informację.

Natomiast Pramerica Życie całkowicie zrezygnowała z pobierania od klientów – nowych i już funkcjonujących – opłaty likwidacyjnej w kwestionowanym przez Urząd produkcie. Złożone wobec dotychczasowych klientów zobowiązanie ma charakter bezterminowy i jest nieodwołalne – konsument będzie mógł z niego skorzystać przez cały okres obowiązywania umowy. Ubezpieczyciel przekaże konsumentom informacje o odstąpieniu od pobierania opłat pocztą tradycyjną i elektroniczną, a także za pośrednictwem konta w portalu klienta indywidualnego. Komunikat w tej sprawie zostanie też zamieszczony na stronie internetowej Pramerica.  

UOKiK zapowiedział, że będzie monitorował wykonanie decyzji w oparciu o sprawozdania złożone przez ubezpieczycieli.

Wcześniej kompromis z Urzędem zawarły Allianz, Aviva, Nationale Nederlanden, MetLife, PKO Życie (d. Nordea Życie) i PZU Życie. Wciąż trwają postępowania wobec Aegon TUnŻ, Compensa TUnŻ, Generali Życie, Open Life, Skandia Życie, STUnŻ Ergo Hestia, TUnŻ Warta oraz UNIQA TUnŻ.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.