Aktualności

Pracodawcy RP: Polisy dla szpitali powinny być nieobowiązkowe

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej już od 1 stycznia 2016 r. każdy szpital będzie miał obowiązek posiadać ubezpieczenie od zdarzeń medycznych pod rygorem wykreślenia przez wojewodę z rejestru podmiotów leczniczych. Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej zaapelowali do Ministra Zdrowia o zmianę tych przepisów, tak aby wspomniane polisy pozostały dobrowolne. Organizacja podniosła, że dzięki temu placówki medyczne mogłyby zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie.

Pracodawcy RP są zdania, że mimo zmian sposobu obliczania maksymalnej wysokości sumy gwarancyjnej w ubezpieczeniu, proponowana wysokość stawek w polisach od zdarzeń medycznych jest nadal zdecydowanie za wysoka. Z informacji uzyskanych przez Pracodawców RP z ponad 100 szpitali wynika, że poziom składki – w zależności od wielkości i profilu placówki – wynosi od ok. 250 do 700 tys. zł.

„Jest to bardzo duża kwota, istotnie wpływająca na płynność finansową większości podmiotów leczniczych i zupełnie nieadekwatna do szkodowości – która wśród ankietowanych w okresie trzyletnim nie przekroczyła kwoty 60 tys. zł” – podniosła organizacja.

Zdaniem Pracodawców RP przy tak niskim poziomie finansowania systemu ochrony zdrowia maksymalnie dużo środków powinno być przeznaczane na leczenie pacjentów. To na nich bowiem w pierwszym rzędzie odbijają się wszelkie dodatkowe obciążenia, obniżając jakość i standard usług medycznych.

Z informacji uzyskanych przez „Dziennik Gazetę Prawną”* wynika, że resort zdrowia nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie polis od zdarzeń medycznych. Krzysztof Bąk, rzecznik ministerstwa, powiedział gazecie, że obecnie są prowadzone konsultacje m.in. z Polską Izbą Ubezpieczeń, poświęcone poziomowi przygotowania ubezpieczycieli do wejścia w życie obowiązkowych polis. W wyniku tych konsultacji MZ ma rozstrzygnąć o ewentualnym przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku ubezpieczeniowego i zasadach jego realizacji.

*”Dziennik Gazeta Prawna” z 16 lipca, str. B8, Beata Lisowska „Dodatkowe polisy powinny być nieobowiązkowe”, pod adresem:
http://praca.gazetaprawna.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Pracodawcy RP, „DGP”)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.