Aktualności

Prace nad wyczerpywalnością sum gwarancyjnych będą kontynuowane

20 kwietnia podczas wspólnego posiedzenia senackich komisji Finansów Publicznych i Budżetu oraz Ustawodawczej odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, mającej na celu rozwiązanie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych z OC ppm.

Projekt został przedstawiony przez reprezentującą komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji senator Lidię Staroń. O przyjęcie zmian w prawie, które mają zapewnić ciężko poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych wypłatę świadczeń mimo wyczerpania się sumy gwarancyjnej na polisach OC zaapelował reprezentujący Rzecznika Finansowego Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze RzF.

Szereg zastrzeżeń do projektu noweli zgłosiła Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes UFG. Wskazywała m.in., że dodatkowe zobowiązania wynikające z proponowanych przepisów obciążą wyłącznie dzisiejszych kierujących i podniosą składki OC ppm. Katarzyna Przewalska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów, przypomniała, że w opinii resortu proponowane rozwiązanie co do zasady i co do kierunku wydaje się słuszne. MF jest jednak zdania, że użyte w ustawie pojęcie mówiące o roszczeniach o naprawienie szkody na osobie wymaga doprecyzowania. W głosowaniu senatorowie poparli przyjęcie propozycji nowych przepisów.

Projektowana nowela wprowadza do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK art. 98b, na mocy którego nowym zadaniem Funduszu będzie zaspokajanie roszczeń z tytułu szkód osobowych z OC ppm, w których doszło do wyczerpania sum gwarancyjnych (SG) do wysokości SG, o której mowa w art. 36 ust. 1 albo w art. 52 ustawy. Dodatkowo autorzy przepisów przyznali instytucji prawo do występowania z regresem wobec sprawców wypadków.

Okres przedawnienia roszczeń we wspomnianych powyżej sprawach to 3 lata od dnia wejścia w życie przepisów. Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 18 z datą wydawniczą 2 maja.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.