Aktualności

Pośrednictwo: Stabilny sektor brokerski

Z raportu Komisji Nadzoru Finansowego poświęconego rynkowi brokerskiemu w 2014 r. wynika, że w ubiegłym roku większość stałych trendów w tym sektorze nie uległa zmianie. Brokerzy podtrzymali tendencję wzrostową w zakresie przychodów prowizyjnych, a poziom koncentracji rynku, tak pod względem udziału w globalnej kwocie prowizji, jak i wartości składek ulokowanych w zakładach ubezpieczeń, ponownie uplasował się na wysokim poziomie.

Według danych KNF, na koniec 2014 r. działalność brokerską w Polsce wykonywało 1224 podmiotów – o 4,1% więcej niż rok wcześniej (1176). Tradycyjnie absolutna większość brokerów (1191 wobec 1145 przed rokiem) to podmioty wykonujące działalność w zakresie ubezpieczeń. Z kolei 31 brokerów działało w obszarze reasekuracji. Warto zwrócić uwagę, że liczebność wspomnianej grupy zmniejszyła się w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według opracowania na koniec 2013 r. taką działalność wykonywały 33 podmioty.

Mniej zezwoleń…Z raportu wynika ponadto, iż w ub.r. wydano znacząco mniej zezwoleń na prowadzenie działalności brokerskiej niż 12 miesięcy wcześniej.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 47 z datą wydawniczą 24 listopada w dodatku „BROKER”.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.