Aktualności

Posłowie obniżyli ubezpieczycielom stawkę podatku bankowego

Obradująca 22 grudnia sejmowa Komisja Finansów Publicznych (FPB) przychyliła się do części wniosków zgłaszanych przez branżę asekuracyjną i zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Finansów obniżyła stawkę podatku bankowego dla ubezpieczycieli. Posłowie zmniejszyli też próg aktywów wolnych od opodatkowania i nie zgodzili się na wyłączenie kapitałów własnych zakładów z obciążenia daniną.

Podczas dyskusji na temat projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń zaapelował do członków Komisji o równe traktowanie w ustawie wszystkich podmiotów rynku finansowego, czyli banków i ubezpieczycieli. – Są dwa szczególne tematy, które są niezwykle istotne. Sektor ubezpieczeniowy nie uzyskał żadnych specyficznych wyłączeń, jeśli chodzi o kapitały własne. Ja chciałem powiedzieć dwa słowa, jeśli chodzi o kapitały własne ubezpieczycieli. One pełnią nadzwyczajnie ważną funkcję społeczną, mianowicie zapewniają wypłacalność zakładów ubezpieczeń, a co za tym idzie, bezpieczeństwo środków klientów – powiedział szef PIU.

- W związku z tym musimy zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny element (…). Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokrywa tylko 50% środków wypłacanych w przypadku upadłości zakładu ubezpieczeń i tylko do wysokości kwoty 30 tys. euro. Jednocześnie nie jest to fundusz ex ante tak jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale ex post, czyli dopiero po upadłości pieniądze są wypłacane w wysokości 50% środków. Dlatego tak bardzo istotne jest wyłączenie kapitałów własnych spod podstawy do opodatkowania – dodał.

Prądzyński zaapelował do Komisji, aby pochyliła się nad tym problemem. Zwrócił też uwagę na drugi element, czyli zróżnicowanie stawki podatku. – W tym projekcie przewidziane jest, że ubezpieczyciela będą płacić 0,6% rocznie – przypomniał szef PIU. Jego zdaniem aktywa ubezpieczycieli nie powinny być w ogóle opodatkowane, ale przyznał jednocześnie, że sektor rozumie cele fiskalne i że danina powinna dotyczyć także ubezpieczycieli. – Jednakże wnioskowalibyśmy o obniżenie tej stawki do poziomu 0,39% – powiedział Prądzyński. Prezes stwierdził też, że przyjęcie projektowanej stawki w oparciu o wysoką rentowność sektora, jak napisano w uzasadnieniu, bazuje na błędzie merytorycznym. – Niestety, sektor nie jest rentowny (…) W wyliczeniach jest wzięta dywidenda z roku poprzedniego, jaką PZU Życie przekazało do PZU SA – zwrócił uwagę prezes Izby. – Bez tej dywidendy zyski sektora w stosunku do kapitałów własnych, są niższe niż bankowe – tylko 7,66, podczas gdy banki to 9,57. Rentowność „majątku” jest ciut wyższa – 1,34 do 1,03 – przypomniał.

Paweł Pytel, prezes Aviva PTE, zwrócił z kolei uwagę, że o ile podatek bankowy w różnych formach obowiązuje w wielu krajach, to nigdzie nie stosuje się takiego obciążenia wobec całości aktywów ubezpieczycieli. Jedynie w Belgii część aktywów jest opodatkowana. Poparł też wcześniejsze postulaty prezesa PIU o nieobejmowanie podatkiem aktywów własnych zakładów i przyjęcie identycznego wskaźnika daniny jak w przypadku banków. Przypomniał też, że w ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłacili 34 miliardy złotych odszkodowań i świadczeń. – Pytaniem jest, czy ta masa pieniędzy jest dobrą podstawą do naliczania podatku – powiedział.

Obecny na posiedzeniu Komisji wiceminister finansów Konrad Raczkowski stwierdził, że jego resort opowiada się za obniżeniem stawki opodatkowania dla ubezpieczycieli do poziomu 0,39% ale tylko wówczas, gdy próg aktywów do opodatkowania zostanie zmniejszony z 4 do 2 miliardów złotych. Stwierdził jednocześnie, że w ustawie nie powinno być wyłączeń dotyczących aktywów. – Jeśli wyjmiemy jakieś kapitały własne, to tego podatku tak naprawdę nie będzie. Obejmowanie tym podatkiem ubezpieczycieli byłoby bezzasadne – powiedział.

Komisja przychyliła się do rekomendacji MF i przyjęła poprawkę zmniejszającą poziom stawki podatku do 0,39% w skali roku (przewodniczący FPB Andrzej Jaworski przyznał, że już wcześniej zgłosił poprawkę obniżającą opodatkowanie zakładów do 0,4% rocznie). Posłowie obniżyli też do 2 mld zł próg nieopodatkowanej wartości aktywów i nie zgodzili się na wyłączenie spod obciążenia fiskalnego kapitałów własnych ubezpieczycieli.

Jak podano w cytowanej przez portal stooq.pl depeszy ISBNews, wiceminister Raczkowski powiedział dziennikarzom, że Ministerstwo Finansów zgodziłoby się na wyłączenie funduszy własnych ubezpieczycieli od podstawy opodatkowania, ale pod warunkiem podwyższenia stawki do 0,44% rocznie.

*http://stooq.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.