Aktualności

Ponad 3,3 mln zł kar za opóźnienia w likwidacji z OC ppm.

18 maja Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ukarała kolejne dwa towarzystwa ubezpieczeń za niedopełnienie ustawowych obowiązków w likwidacji z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.). Od początku sankcje z tego tytułu dotknęły siedem towarzystw, a łączna wartość nałożonych na nie kar wynosi już 3,34 mln zł.

Sankcje KNF dotknęły tym razem PZU SA i InterRisk. Zakłady mają zapłacić w sumie 850 tysięcy złotych (odpowiednio 800 tys. zł i 50 tys. zł). W obu przypadkach powód nałożenia kar był identyczny: naruszenie art. 14 ust. 1-3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK w postaci opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowań z OC ppm. lub  niedopełnienia obowiązków informacyjnych. Sprawy, w których doszło do naruszeń stanowiących podstawę do wymierzenia kar, miały miejsce w latach 2013-2014 (PZU SA) oraz 2013-2015 (InterRisk).

Z komunikatu Komisji wynika, że mimo wysokiego poziomu nałożonych sankcji, obaj ubezpieczyciele uniknęli jeszcze dotkliwszych kar. Nadzór poinformował bowiem, że PZU SA i InterRisk wdrożyły środki zaradcze oraz usprawniły procedury likwidacji szkód, co zostało uwzględnione przy wymiarze sankcji.

Dla największego polskiego ubezpieczyciela jest to już kolejna kara nałożona w 2018 r. za naruszenie w/w przepisów. Ale mniej dotkliwa niż poprzednio, bowiem 27 marca KNF nałożyła na PZU SA sankcję w wysokości 1,7 mln zł. Z kolei InterRisk zostało ukarane po raz pierwszy w tym roku. Z danych Komisji wynika ponadto, że od początku 2018 r. towarzystwem najczęściej karanym za naruszenie art. 14 ust. 1-3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK było Generali TU. Nadzór nałożył na niego trzy sankcje o łącznej wartości 287 tys. zł (100, 97 i 90 tys. zł). Dwukrotnie karane było Gothaer TU (45 i 57 tys. zł), a po jednym razie – TUiR Warta, Inter Polska, InterRisk, Aviva TUO. W sumie od początku roku Komisja nałożyła na ubezpieczycieli 3,34 mln zł kar za w/w naruszenie.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.