Aktualności

Polski Gaz TUW kompleksowo ubezpieczy PGNiG

Zadaniem Polski Gaz TUW, towarzystwa, które 4 października uzyskało zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na rozpoczęcie działalności, będzie ubezpieczanie majątku swojego właściciela, grupy kapitałowej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Na czele towarzystwa stoi jeden z najbardziej znanych, choć nieco zapomnianych menadżerów ubezpieczeniowych, Zygmunt Kostkiewicz – były prezes m.in. PZU SA.

- Portfel ubezpieczeń warty ponad 70 milionów złotych i niska szkodowość w grupie kapitałowej PGNiG to główne powody, dla których podjęliśmy decyzje o utworzeniu własnego towarzystwa.  Kapitał pozostanie w spółce, a dodatkowo zaoszczędzimy od 20 do 25% marży, którą pobierają ubezpieczyciele. Nowy obszar kompetencji poprawi wyniki całej grupy kapitałowej – powiedział prezes zarządu PGNiG, Piotr Woźniak.

Docelowo cały portfel dotychczasowych ubezpieczeń grupy PGNiG zostanie docelowo przejęty przez Polski Gaz TUW. Na czele ubezpieczyciela Zygmunt Kostkiewicz, jeden z założycieli pierwszego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych po 1989 roku, który później zajmował stanowiska prezesa m.in. PZU SA i KUKE. – Zalety TUW to przede wszystkim niższe składki, zwrot części sumy z nich w przypadku niskiej szkodowości, zwolnienie umów zawieranych z TUW przez jego członków z rygorów prawa zamówień publicznych – podkreślił Zygmunt Kostkiewicz.

Jednym z powodów, dla których PGNiG zdecydowało się na powołanie własnego TUW jest specyfika ubezpieczeń w branży wydobywczej. To bardzo wąska i specjalistyczna dziedzina. Dlatego doświadczenie z tego obszaru ubezpieczeń będzie budowane wewnątrz grupy kapitałowej PGNiG.

Biogram prezesaZygmunt Kostkiewicz od początku kariery zawodowej jest związany z rynkiem ubezpieczeń. Między innymi pełnił funkcję zastępcy dyrektora Zespołu Organizacyjnego TUW przy Fundacji Akcji Demokratycznej i wiceprezesa Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. W latach 2001-2002 był prezesem zarządu PZU SA. W latach 2002-2003 był dyrektorem ds. projektów strategicznych grupy Eureko w Polsce. W latach 2003-2004 był członkiem zarządu spółek grupy ubezpieczeniowej Generali w Polsce. Potem został wiceprezesem Commercial Union (obecnie Aviva) Polska (od 14 czerwca 2004 r. do 15 stycznia 2009 r.). Oprócz pełnienia tej funkcji odpowiadał także za sieć dystrybucji grupy CU. Wcześniej był już związany z CU Polska w latach 1998-2001. Był wtedy prezesem Commercial Union Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego BPH CU WBK. Od 5 stycznia 2010 roku do połowy czerwca 2012 r. stał na czele KUKE. Później był związany z agencją ubezpieczeniową LYNX sp. z o.o.
Zygmunt Kostkiewicz ukończył studia w Ecole Nationale d’Assurances w Paryżu. Studiował też historię na Uniwersytecie Warszawskim.
Artur Makowiecki

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.