Aktualności

Polska wersja IDD wymaga dalszych korekt

Opinie do skorygowanego projektu ustawy dystrybucyjnej i wybór szefa szefa największego polskiego ubezpieczyciela – to były dwa najważniejsze akcenty w branży w okresie przedświątecznym.   

Ubezpieczeniowym numerem jeden minionego tygodnia była publikacja stanowisk podmiotów biorących udział w konsultacjach poprawionego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Wszystkie instytucje, które zdecydowały się na zgłoszenie uwag, były zgodne, że nowa propozycja wymaga doprecyzowania. I to w wielu obszarach. Dość znaczące różnice stanowisk zarysowały się natomiast w budzącej największe emocje kwestii jawności kosztów. Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego są za obowiązkiem przedstawiania klientom szczegółowych informacji na ten temat, a co więcej – postulują rozszerzenie tego przymusu na wszystkie polisy życiowe z grupy 3.

Z kolei duża część innych konsultantów (m.in. Polska Izba Ubezpieczeń i Związek Banków Polskich) proponuje, aby przekaz dotyczący kosztów ograniczał się do charakteru wynagrodzenia. Ich zdaniem, regulacje dotyczące obowiązku ujawniania kosztów dystrybucji i wynagrodzeń wprowadzą niepotrzebne zamieszanie, a w konsekwencji – będą miały negatywne konsekwencje dla rynku ubezpieczeniowego.

PZU SA ma nowego prezesaTuż przed świętami poznaliśmy również osobę następcy Michała Krupińskiego na stanowisku prezesa PZU SA. Ku zaskoczeniu dużej liczby analityków nowym szefem zakładu został Paweł Surówka, dotychczasowy prezes PZU Życie. Napływające z różnych stron sygnały sugerują, że ostra walka o to, kto pokieruje ubezpieczycielem, trwała niemal do ostatniej chwili. Ostateczny wybór jest kompromisem, który powinien usatysfakcjonować wszystkich. Nowy prezes jest jednym z najbliższych współpracowników swojego poprzednika, był współarchitektem obecnej polityki koncernu, odgrywającej istotną rolę w planach resortu rozwoju (istotna rola Pawła Surówki w przejęciu Pekao), a do tego jest fachowcem, który swoją aktualną funkcję zawdzięcza szefowej rządu.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 17 z datą wydawniczą 25 kwietnia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.