Aktualności

Podkomisja przyjęła projekt ustawy „dystrybucyjnej”

12 października Podkomisja Stała do Spraw Instytucji Finansowych przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń wraz z projektami aktów wykonawczych. Większość poprawek zgłoszonych podczas posiedzenia miała charakter redakcyjny. Częścią uwag przedstawionych podczas obrad zajmie się Komisja Finansów Publicznych.

Poprawki o charakterze redakcyjnym i technicznym zgłaszało Biuro Legislacyjne Sejmu. Stąd też wprowadzenie na wniosek BL art. 2 projektu jako ustępu do art. 4 zawierającego definicje określeń użytych w proponowanej regulacji , oraz art. 11 jako ust. 8 do art. 10 traktującego o obowiązkach informacyjnych dystrybutora ubezpieczeń. Przedstawiciel Biura zapowiedział, że o ile rząd wyrazi zgodę, to wraz z jego reprezentantami dokona przeglądu wszystkich artykułów, aby zapewnić ich spójność w zakresie obowiązków nakładanych na wszystkie rodzaje dystrybutorów.

Wśród poprawek o charakterze merytorycznym dodano do art. 4 pkt. 10 a) nową regulację, definiującą poszukującego ochrony ubezpieczeniowej jako osobę, która wyraziła wobec dystrybutora ubezpieczeń wolę podjęcia przez nią czynności służących zawarciu umowy ubezpieczenia. Z wskutek poprawki w art. 24 ust 2 1, mówiącego o tym, że „agent ubezpieczeniowy, przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie, o której mowa w grupie 3 działu I załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, informuje klienta również o wysokości wskaźnika kosztów dystrybucji”, przepis został poszerzony o dodanie na końcu sformułowania „związanego z daną umową”. Identyczne rozwiązanie przyjęto w przypadku art. 25 ust 2 1.dotyczącym zakładu ubezpieczeń.

Część poprawek nie została przyjęta przez Podkomisję ze względu na sprzeciw przedstawicieli instytucji finansowych. Taki los spotkał postulowaną przez Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (SPBUiR) zmianę art. 13 dotyczącego zarządzania produktem ubezpieczeniowym poprzez ograniczenie go do zakładów ubezpieczeń. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów argumentował, że z art. 25 dyrektywy IDD wynika wyraźnie, że również pośrednicy ubezpieczeniowi tworzą produkt ubezpieczeniowy.

Z kolei sprzeciw KNF przesądził, że upadł inny postulat zgłoszony przez SPBUiR. Dotyczył on zniesienia zapisanego w art. 27 zakazu powiązań osobowych, kapitałowych lub innego rodzaju pomiędzy agentami a brokerami. Ewa Krajewska z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego podnosiła, że brzmienie tej regulacji wprowadzone do projektu na wniosek Komisji ma uzasadnienie w jej doświadczeniach nadzorczych. – Aktualnie związki kapitałowe pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność agencyjną i działalność brokerską są trudne dla nas do zweryfikowania. Natomiast mogą prowadzić do sytuacji, które są niepożądane z punktu widzenia ochrony klienta – stwierdziła przedstawicielka UKNF.

Inne poprawki nie zyskały akceptacji ze względu na to, że były zgłaszane w trakcie obrad bez wcześniejszego przedstawienia BL czy resortowi finansów, które tym samym nie mogły się ustosunkować do tych propozycji. Taki los spotkał postulat Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dotyczący uzupełnienia art. 54 o ust. 7 zakładającego, że informacje z Rejestru Agentów będą udostępniane UFG w drodze teletransmisji danych. Reprezentujący Fundusz Wojciech Majewski argumentował, że dzięki takiemu rozwiązaniu poprawie uległaby jakość danych na temat agentów ubezpieczeniowych w bazie Ośrodka Informacji UFG, oraz zwiększyłyby się możliwości w zakresie zwalczania przestępczości ubezpieczeniowej, w której ewentualny udział mieliby pośrednicy. W odpowiedzi przedstawiciel MF stwierdził, że w żaden sposób nie może odnieść się do zgłoszonej propozycji, gdyż nie była ona zgłaszana w toku wcześniejszych konsultacji pomiędzy resortem a Funduszem, a ponadto znacząco wykracza poza obszar dyrektywy.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.