Aktualności

PIU: Sposoby na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego

6 września, podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju Polska Izba Ubezpieczeń przedstawiła raport zatytułowany „Strategia poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce”. Dokument zawiera gruntowną analizę obecnego stanu wypadkowości na naszych drogach oraz rozwiązania, których wprowadzenie pomogłoby skutecznie zredukować liczbę zabitych w wypadkach.

– W opracowaniu przedstawiamy propozycję spójnego programu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Proponujemy 20 inicjatyw, które mogą przyczynić się do zmniejszenia aż o 2/3 liczby ofiar wypadków drogowych do 2030 r. –powiedział Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Z raportu wynika, że koszty społeczne i gospodarcze wypadków sięgają 50 mld zł, czyli równowartość 3% polskiego PKB. Dla zobrazowania skali kosztów Izba zwraca uwagę, że wspomniana kwota wystarczyłaby na sfinansowanie budowy 500 km autostrad bądź pokrycie 6-letniego budżetu polskiej policji. Wskaźnik śmiertelności na drogach (liczba ofiar śmiertelnych na 100 tys. mieszkańców) w Polsce należy do najwyższych w Europie i plasuje się na poziomie 7,7 – o 50% wyższym od średniej dla UE. Dla porównania autorzy raportu wskazują, że w jednym z najbezpieczniejszych krajów – Wielkiej Brytanii – wskaźnik ów wynosi niespełna 3. W UE zajmujemy 6. lokatę od końca i wypadamy pod względem tej statystyki gorzej niż Czesi czy Węgrzy.

Na podstawie analiz przeprowadzonych na potrzeby raportu PIU zaproponowała stworzenie oraz wdrożenie kompleksowej strategii zmniejszenia wypadkowości na polskich drogach –Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2030 (Program BRD 2030). Jego celem jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków z około 3 tys. rocznie do nie więcej niż tysiąca osób w 2030 r. (spadek wskaźnika śmiertelności z 7,7 do 2,7 ofiar śmiertelnych na 100 tys. mieszkańców).

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 38 z datą wydawniczą 19 września.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.